توضیحات رییس کمیسیون صنایع دربارهٔ قیمت خودروهای وارداتی

۱۰م اسفند ،

توضیحات رییس کمیسیون صنایع دربارهٔ قیمت خودروهای وارداتی

رضا رحمانی، رییس کمیسیون صنایع و معادن دربارهٔ شرکت های وارد کننده خودرویی که خودرو را با ارز آزاد وارد نکرده اند اما معادل قیمت ارز آزاد در بازار خودرو های وارداتی را به فروش می رسانند نوضیح می دهد.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از عصرخودرو به نقل از خبرآنلاین، بر اساس ادعای بعضی شهروندان بعضی وارد کنندگان خودرو در حالی اقدام به واردات خودرو با ارز مرجع یا مبادله ای کردند که خودروی وارد شده در بازار معادل قیمت ارز آزاد به فروش می رسد. در همین رابطه رضا رحمانی، نماینده مردم تبریز و رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: « اینکه امسال با این شرایط ارزی که وجود داشت در ۴، ۵ ماه ابتدایی سال جاری ارز مرجع به واردات خودرو اختصاص پیدا کرده مایه تاسف است و یک مطلب قابل توجه است. باید دقت کرد تا این نوع تصمیم ها دیگر تکرار نشود. یعنی ما در کشور با این شرایط ارز که برای واردات اقلام ضروری حتی مشکل داشتیم شاهد این بودیم که ثبت سفارش قابل توجهی برای واردات خودرو صورت گرفت. » 

او در ادامه توضیحات خود گفت: « خودرو های وارداتی مانند شرکت های تولید خودروی داخلی مشمول قیمت گذاری نبودند. به هر قیمتی که بازار کشش داشتند خودرو را فروختند. به نظر من سازمان حمایت باید به موقع ورود پیدا می کرد. هر چند اعتقاد ما بر این است که حق و حقوق مردم باید پرداخت شود. » 

رییس کمیسیون صنایع مجلس اعتقاد دارد با ساز و کار هایی که وجود دارد می توان بررسی کرد که خودرو های وارداتی چگونه وارد شده اند و با چه قیمتی در بازار فروش رفته اند: «  با ساز و کار هایی که وجود دارد می توان بررسی کرد که خودرو های وارداتی به چه قیمتی فروخته شده است. ما به التفاوت این رقم باید به خزانه برگردد. این بخش قابل پیگیری است.» 

رحمانی در بخش دیگری از توضیحات خود به در اختیار قرار نگرفتن ارز مبادلاتی به خودرو سازان اشاره کرد و گفت: «  نکته دیگر که امروز ما با آن مواجه هستیم اینکه ارز مبادلاتی به راحتی به خودرو سازان داده نمی شود. یعنی  خودروسازان عمده ارز خودشان را – و نه تنها واردکنندگان خودرو- به قیمت آزاد تامین می کنند و بخش کمی ارز مبادلاتی در اختیار خودرو سازان قرار می گیرد. »

رییس کمیسیون صنایع مجلس اعتقاد دارد که قوانین خوبی در کشور وجود دارد به طور مثال قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو  که در سال ۸۶ تصویب شد یک قانون جامع و کامل است.

جمعه ۱۱ اسفند   ۱۷:۵۷

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن