تولدت مبارک اندرویید


چهار سال پیش یک سیستم عامل جدید متولد شد. سیستم عاملی که پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت. سیستم عاملی که قلب‌های بسیاری را به تسخیر خود درآورد. سیستم عاملی که استیو جابز آن را به جنگ اتمی فراخواند. بله تولد ۴ سالگی اندروید است.


شاید باورش سخت باشد، اما اندروید اکنون ۴ ساله شده است. این سیستم عامل برای اولین بار در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۸ توسط گوگل عرضه شد، حدود یک سال پس از عرضه اولین آیفون و چند ماه پس از معرفی اپ استور توسط اپل. اولین موبایلی که اندروید را به صورت جدی به جهانیان معرفی کرد Motorola Droid بود . گوگل در واقع قسمتی از موفقیت اندروید را مدیون این گوشی است که در زمان خود با امکاناتی فوق‌العاده، نماینده ای شایسته برای این سیستم عامل بود و توانست امکانات اندروید را به خوبی به همگان نشان دهد.

تولدت مبارک اندرویید

گوگل در سال ۲۰۱۰ با همکاری کمپانی HTC اولین گوشی مورد تایید خود را با برند Nexus عرضه کرد. گوگل پس از موففیت HTC Nexus One، با همکاری سامسونگ گوشی های Nexus S و Galaxy Nexus را نیز به بازار معرفی کرد که آن ها نیز با استقبال بالای کاربران مواجه شدند. گوگل البته بازار تبلت ها را نیز فراموش نکرد و مجددا با همکاری Motorola نخستین تبلت اندروید ملقب به Motorola Xoom را به بازار عرضه کرد. از آن زمان به بعد گوگل سعی و خطاهای بسیاری را در زمینه تبلت ها انجام داد تا اینکه سر انجام تبلت خود با نام نکسوس ۷ را به عنوان یکی از بهترین تبلت های بازار، در اختیار طرفدارانش قرار داد.

احتمالا می دانید که گوگل هر نسخه از سیستم عامل اندروید را با نام یک خوراکی (معمولا دسر) به بازار ارایه می کند این شرکت در این ۴ سال خوراکی های خوشمزه ای را به تلفن های ما آورده است که لیست آن ها را مشاهده می کنید:

**نسخه ۱٫۵ – ۳۰ آوریل ۲۰۰۹ – کیک فنجانی

**نسخه ۱٫۶ – ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹ – دونات

**نسخه ۲٫۰ و ۲٫۱ – ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۹ – نان خامه ای

**نسخه ۲٫۲ – ۲۰ می ۲۰۱۰ – ماست یخ زده

**نسخه ۲٫۳ – ۶ دسامبر ۲۰۱۰ – نان زنجبیلی

**نسخه ۳٫۰ ، ۳٫۱ و ۳٫۲ – ۲۲ فوریه ۲۰۱۱ – کندوی عسل

**نسخه ۴٫۰ – نوابر ۲۰۱۱ – بستنی حصیری

**نسخه ۴٫۱- جولای ۲۰۱۲ – جیلی بیلی

اولین موبایلی که اندروید را به صورت جدی به جهانیان معرفی کرد Motorola Droid بود . گوگل در واقع قسمتی از موفقیت اندروید را مدیون این گوشی است که در زمان خود با امکاناتی فوق‌العاده، نماینده ای شایسته برای این سیستم عامل بود

سامسونگ در تکمیل اخبار مربوط به عرضه جیلی بیلی، لیست ۱۰ تایی از تلفن های هوشمند اندرویدی که به زودی آپدیت اندروید ۴٫۱ را دریافت خواهند کرد، منتشر نموده است:

– Galaxy S II

– Galaxy Note

– Galaxy S Advance

– Galaxy S II LTE

– Galaxy Chat

– Galaxy Ace 2

– Galaxy Beam

– Galaxy Ace Plus

– Galaxy Mini 2

– Galaxy S Duos

البته سامسونگ به این لیست نام یک ابزار ناشناخته با عنوان Galaxy Music و همچنین چهار تبلت را هم افزوده است:

– Galaxy Tab 2 7.0

– Galaxy Tab 7.0 Plus

– Galaxy Tab 2 10.1

– Galaxy Note 10.1

تولدت مبارک اندرویید

اگر ابزار اندرویدی سامسونگی شما در این لیست می گنجد، به شما تبریک می گوییم. حال باید منتظر بنشینید تا نوبت به محل سکونت شما برسد. در صورتی هم که نام ابزارتان در این لیست نیست، باز هم نگران نباشید. چون احتمالا به زودی کاستوم رام های ویژه دیگر ابزارهای اندرویدی هم توسط توسعه دهندگان عرضه خواهند شد.

جالب است بدانید که در حال حاضر ۵۷٫۵% از کاربران اندروید از نسخه نان زنجبیلی استفاده می‌کنند و تنها ۱٫۲% از کاربران توانسته اند دستگاه خود را به جیلی بیلی آپدیت نمایند

اندروید در حال حاضر ۵۹ظھ از بازار تلفن های هوشمند را در اختیار خود دارد و طبق اعلام گوگل تا ۹ ماهه آخر سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۰۰ میلیون دستگاه توسط سیستم عامل اندروید فعال گشته اند که این آمار در حال حاضر برابر ۱٫۳ میلیون دستگاه در هر روز است. بازار اپلیکیشن های اندروید نیز که معروف به گوگل پلی است در حال حاضر بیش از ۶۰۰ هزار اپلیکیشن را در خود جای داده است و روزانه شاهد ۲۰ میلیون دانلود است.

شما آینده اندروید را در سال های پیش رو چگونه پیش بینی می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید این سیستم عامل بر روی تلفن های هوشمند موفق تر خواهد بود یا بر روی تبلت ها؟

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از نارنجی

… درحال بارگذاری


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش دانش و زندگی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *