تولید بنزین فوق سوپر در قدیمی‌ترین پالایشگاه کشور

۱۱ام بهمن ،

تولید بنزین فوق سوپر در قدیمی‌ترین پالایشگاه کشور

ارتقا تولید بنزین روزانه از ۴ میلیون لیتر به روزانه ۶ میلیون لیتر

مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان گفت: با بهره برداری از مرحله دوم فاز ۳ بنزین سازی پالایشگاه آبادان، ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه روزانه ۲ میلیون لیتر افزایش یافت

به نقل ازممتازنیوز، مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان، مسلم رحیمی، گفت: با افتتاح این مرحله تازه در اواخر هفته با حضور مقام های عالی کشور، روزانه ۲ میلیون لیتر بنزین فوق سوپر با اکتان ۹۴ و ۹۵ به بالا (یورو ۴) به تولیدات پالایشگاهی قدیمی ترین پالایشگاه کشور افزوده می گردد.

 وی افزود: با راه اندازی مرحله اول فاز ۳ طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان در سال ۹۰ که شامل واحد کت کراکر و واحدهای جانبی بود، روزانه ۴ میلیون لیتر بنزین فوق سوپر با عدد اکتان ۹۴ به بالا در این پالایشگاه تولید می شد که با راه اندازی مرحله دوم، تولید بنزین این پالایشگاه به روزانه ۶ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

رحیمی با اشاره به این که کیفیت بنزین تولیدی در این مرحله یورو۴ خواهد بود، گفت: با راه اندازی مرحله ۳ فاز ۳ کیفیت بنزین تولیدی در این پالایشگاه به یورو ۵ ارتقا خواهد یافت.

رحیمی تاکید کرد: مرحله دوم فاز ۳ بنزین سازی پالایشگاه شامل سه واحد اسیدسازی، ایزومریزاسیون و الکیلاسیون است که خروجی واحد الکیلاسیون روزانه ۲ میلیون لیتر بنزین با کیفیت خواهد بود.

وی افزود: تست کامل این واحدها انجام شده و تولید بنزین در این سه واحد از چندماه قبل آغاز شده است و هم اکنون تولید پایدار و مطمئن از این طرح در حال انجام است و بنزین فوق سوپر به مخازن ذخیره سازی پالایشگاه هدایت می گردد.

مسلم رحیمی با اشاره به تولید مرغوب ترین بنزین در قدیمی ترین پالایشگاه کشور تصریح کرد: ظرفیت واحد الکیلاسیون روزانه ۱۲ هزار و ۳۰۰ بشکه، ایزومریزاسیون ۱۱ هزار و ۲۵۰ بشکه و اسیدسازی ۲۶۷ تن در روز است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان مجموع سرمایه گذاری انجام شده در طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان را ۸۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با راه اندازی کامل این طرح روزانه ۱۰۰ تن گوگرد دانه بندی شده در این پالایشگاه تولید خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این طرح علاوه بر بنزین محصولات جانبی دیگری نظیر پروپان نیز تولید می گردد که در پتروشیمی ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مسلم رحیمی همچنین دربارهٔ واحدهای باقیمانده این طرح گفت: مرحله سوم فاز ۳ این طرح شامل واحدهای گوگردسازی و شیرین سازی بنزین (GPTU) و آمین است که با راه اندازی این سه واحد کیفیت بنزین تولیدی واحد بنزین سازی از یورو ۴ به یورو ۵ ارتقا خواهد یافت.

وی تصریح کرد: ظرفیت واحد گوگرد سازی که گوگرد را به صورت گرانول شده تولید می کند، روزانه ۱۰۰ تن، ظرفت واحد شیرین سازی بنزین روزانه ۹۱۲ تن و ظرفیت واحد آمین ۸۸۳ تن خواهد بود.

رحیمی افزود: هم اکنون در فازهای قدیمی این پالایشگاه روزانه ۸۰ تن گوگرد کلوخه ای تولید می گردد که با راه اندازی کامل این طرح این میزان به ۱۸۰ تن افزایش خواهد یافت که ۱۰۰ تن آن به شکل دانه بندی شده (گرانول) تولید خواهد شد.

مرحل اول فاز ۳ طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان مرداد ماه سال قبل (۹۰) با حضور رئیس جمهور افزایش یافت و با راه اندازی مرحله دوم فاز ۳ این طرح در اواخر هفته جاری با حضور رئیس جمهور، تولید بنزین این پالایشگاه از روزانه ۴ میلیون لیتر به روزانه ۶ میلیون لیتر ارتقا خواهد یافت./

چهارشنبه ۱۱ بهمن   ۱۲:۳۵

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *