تولید بیوجاذب جذب آلاینده‌های صنایع نساجی در کشور

۳۱اردیبهشت،

تولید بیوجاذب جذب آلاینده‌های صنایع نساجی در کشور

تولید بیوجاذب جذب آلاینده‌های صنایع نساجی در کشور

پژوهشگران دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید بیو جاذب برای جذب آلاینده های صنایع نساجی شدند.

به گزارش راسخون به نقل از ایسنا، دکتر موسی صادقی کیاخانی- مجری طرح کیتوسان را نوعی بیو پلیمر و جاذب طبیعی دانست و گفت: این بیوپلیمرها که از سخت پوستان و گیاهان تولید می‌شوند، قدرت بالایی در جذب آلاینده ها دارند از این رو برای جذب آلاینده های زیست محیطی به ویژه در صنایع نساجی کاربرد دارند.

وی با اشاره به پساب کارخانه های نساجی، خاطر نشان کرد: امروزه قوانین سخت‌گیرانه زیست محیطی برای حذف پسابهای مضر وضع شده است از این رو باید با استفاده از روش‌های خاصی اقدام به حذف آلاینده‌ها بخصوص آلاینده‌های رنگی کرد.

صادقی به بیان جزئیات این پروژه تحقیقاتی پرداخت و یادآور شد: در این تحقیقات از بیوپلیمر کیتوسان که دارای قدرت جذب بالایی است استفاده شد و از آنجایی که هر جاذبی دارای ظرفیت خاص برای جذب است از این رو برای افزایش قدرت جذب این بیوپلیمر از ترکیباتی تازه با عنوان دندریمر بهره‌مند شدیم.

این محقق دندریمر را پلیمرهای پر شاخه توصیف کرد و ادامه داد: این پلیمرها ترکیبات تازهی می باشند که برای اصلاح و افزایش کارایی کیتوسان در این پژوهش از آن استفاده شد.

صادقی اضافه کرد: با اضافه کردن دندریمر به ترکیبات تازهی دست یافتیم که دو کاربرد اصلی داشت. یکی آنکه جاذب مناسبی برای جذب و حذف مواد رنگی از پساب صنایع نساجی است و دیگر آنکه به ترکیب ضد میکروبی دست یافتیم که می تواند بر روی محصولات صنایع نساجی اعمال شود.

مجری طرح، غیر سمی بودن، دوستدار طبیعت و زیست تخریب پذیر بودن را از ویژگیهای این ترکیبات نام برد.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیقات یادآور شد: نتایج حاکی از آن است که بیوجاذب اصلاح شده با نانو ساختار دندریمر پتانسیل بسیار بالایی برای رنگ‌زدایی پساب نساجی حاوی مواد رنگزای آنیونی به‌ کار برده شده را دارد.
/۲۷۵۹/


اخبار راسخون / علم و فناوری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ