تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر کاهش یافت

خبرگزاری پانا : براساس تازه ‌ترین نظرسنجی پلاتس، تولید کل اعضای اوپک در سپتامبر ۲۰۱۲ نسبت به ماه پیش از آن (اوت ) روزانه ۳۹۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

 به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از پایگاه خبری ای ام اینفو امارات، تازه‌ ترین نظرسنجی پلاتس از مقام های اوپک، منابع صنعتی و تحلیلگران نشان می دهد میانگین کل تولید روزانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه سپتامبر با ۳۹۰ هزار بشکه کاهش نسبت به ماه اوت، به ۳۱ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

میانگین تولید کل اعضای اوپک در اوت ۲۰۱۲، ۳۱ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه در روز بود.

این نظرسنجی نشان می دهد تولید نفت خام کشورهای عضو اوپک در ماه گذشته میلادی از سقف تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه توافق شده در دو نشست اخیر این سازمان، روزانه یک میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه فراتر رفته است.

بخش عمده کاهش تولید نفت خام اوپک در ماه سپتامبر به دلیل افت تولید نفت خام کشورهای عربستان سعودی و نیجریه بوده است؛ تولید نفت خام عربستان در ماه گذشته میلادی با افت روزانه ۱۵۰ هزار بشکه به ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

جان کینگ استون، مدیر بخش بین الملل پلاتس در این باره گفت: درباره توانایی عربستان برای ادامه سطح تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه شک و تردیدهایی مطرح می شود و افت تولید نفت خام این کشور به سطوح پایین تر از روزانه ۱۰ میلیون بشکه تا اندازه ای سبب نگرانی ها از توان این کشور برای عرضه نفت خام کافی در بازارهای جهانی شده است.

وی افزود: همچنین کارشناسان نسبت به کاهش قابل توجه تولید نفت خام نیجریه ابراز نگرانی کرده اند، اگرچه که تولید نفت خام اعضای اوپک همچنان بالاتر از مقدار مورد نیاز برای متعادل نگه داشتن سطح ذخیره سازی هاست.

برآوردهای پلاتس نشان می دهد تولید نفت خام نیجریه در ماه سپتامبر با کاهش روزانه ۲۳۰ هزار بشکه نسبت به ماه اوت به دو میلیون و ۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

در پی ادامه عملیات نگهداری در میدان های نفتی آنگولا، تولید نفت خام این کشور در ماه سپتامبر با کاهش روزانه ۵۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

در دوره مورد بررسی تولید نفت خام کشورهای الجزایر، قطر و امارات متحده عربی نیز با کاهش رو به رو بوده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت خام کشورهای عراق و لیبی با افزایش رو به رو بوده است، تولید نفت خام عراق در دوره مورد برسی با افزایش روزانه ۸۰ هزار بشکه به سه میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه و تولید نفت لیبی با افزایش روزانه ۳۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه در روز رسید.

تولید نفت خام کشورهای اکوادور، کویت و ونزوئلا در ماه سپتامبر نسبت به ماه پیش از آن ثابت مانده است.

اعضای اوپک در نشست ۱۶۱ این سازمان (پنج شنبه ۲۵ خرداد) در وین اتریش تصمیم گرفتند سقف تولید گروهی روزانه ۳۰ میلیون بشکه توافق شده در نشست دسامبر ۲۰۱۱ را همچنان ثابت نگه دارند.

نشست بعدی اعضای اوپک در ۱۲ دسامبر (چهارشنبه ۲۲ آذر) در وین اتریش برگزار می شود.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *