ثبت شدیدترین زلزله خاموش جهان در جنوب تهران

آذر ۱۳۹۹
ممتاز نیوز: دکتر محمدجواد بلورچی، مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی سازمان زمین شناسی با اشاره به اینکه ۳۰۰ دشت اصلی کشور در معرض فرونشست می باشند، از ثبت رکورد بیشترین نرخ فرو نشست در جهان به میزان ۳۶ سانتی متر در دشت تهران خبر داد.

دکتر محمدجواد بلورچی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: ایران از لحاظ رخداد بلایای طبیعی سومین کشور بلاخیز دنیاست به طوری که از ۴۳ نوع مخاطره زمین شناختی، ۳۲ مخاطره در ایران به وقوع می پیوندد. وی با اشاره به اینکه ۹۷ درصد شهرهای ایران در معرض زلزله می باشند، اظهار داشت: پنج زلزله از ۳۰ زمین لرزه مرگبار – با تلفات بالای ۱۰ هزار نفر – که در قرن بیستم به وقوع پیوسته و همچنین ۳۰ درصد تلفات جانی زلزله های ۵۰ سال اخیر دنیا مربوط به ایران بوده است.

وی با اشاره به اینکه طبق بررسی ها مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ شهرداری تهران و شهرهای اسلامشهر، شهریار و چهاردانگه به شدت تحت تاثیر فرونشست دشت تهران قرار دارند، سبب اصلی بروز پدیده فرونشست را عدم مدیریت صحیح در بهره برداری از منابع آب زیرزمینی عنوان کرد و گفت: در حالی که در کشورهای پیشرفته حدود ۷۰ درصد آب های زیرزمینی صرف کشاورزی می گردد، این رقم در ایران و کشورهای در حال توسعه به ۵/۹۳ درصد می رسد که نتیجه آن وضعیت نامناسبی است که در آبخوان های کشور شاهد آن هستیم.

بلورچی خاطرنشان کرد: طبق بررسی انجام شده در سال ۸۵ نرخ فرونشست سالانه در دشت تهران بالغ بر ۱۷ سانتیمتر، در دشت ساوجبلاغ ۲۲ سانتی متر، در دشت مشهد ۲۵ سانتیمتر و در دشت رفسنجان ۳۰ سانتیمتر بوده که طبق مطالعات تازه در دشت تهران، نرخ فرونشست سالانه به حدود ۳۶ سانتیمتر (یک میلیمتر در روز) افزایش یافته که از شهر مکزیکوسیتی نیز که با ۳۲ سانتی متر در سال رکورددار بیشرین میزان فرونشست در دنیا بوده فراتر رفته است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن