ثروت مردم در بازار سرمایه باید به طور کامل حمایت و صیانت شود

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ،دکتر محمود احمدی نژاد با تأکید بر لزوم حمایت گسترده از بازار سرمایه و بورس گفت: به اعتبار حمایت دولت سرمایه ها و ثروت مردم به بازار بورس آمده و تعداد سهامداران بورس از سه میلیون نفر به شش میلیون نفر افزایش یافته است و برای پاسداشت اعتماد مردم، باید از دارایی‌های آنان، به طور کامل حمایت و صیانت شود.

وی اظهار داشت: باید برای شرکتهایی که در بورس فعالیت می کنند، مشوقهای ملموسی در عرصه دریافت و امهال بازپرداخت تسهیلات در کنار مشوقهای مالیاتی موجود در نظر گرفت تا مردم و سرمایه گذاران به عینه ببینند که سرمایه گذاری در بورس مزایا و برتری های زیادی دارد.

بر اساس این گزارش ،در این جلسه راهکارهای حمایت از بازار سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و چهار راهکار مهم و عملیاتی در حمایت از بازار سرمایه و تقویت این بازار، مورد تصویب شورایعالی اصل ۴۴ قرار گرفت.

حمایت از بازار سرمایه با دو راهکار، تزریق نقدینگی به بازار و حمایت از تولیدات شرکت‌های بورسی و همچنین حمایت نظام بانکی از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه به میزان معین و نیز ارائه تسهیلات به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ برای فعالیت در بورس، اولین مصوبه مهم شورایعالی اصل ۴۴ قانون اساسی در حمایت بازار سرمایه بود.

در این جلسه همچنین مقرر شد کارگروهی متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس‌کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس تشکیل شود تا به سرعت در خصوص جزئیات اجرایی کردن‌ این مصوبه به‌ تصمیم گیری کند.

افزایش جذابیت اوراق مشارکت و قرضه قابل انتشار در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران دومین مصوبه شورایعالی اصل ۴۴ بود که بر اساس آن، مقرر شد نقش بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق انتشار ابزارهای نوین تقویت شود و جذابیت اوراق تأمین مالی بازار سرمایه افزایش یابد.

سومین مصوبه شورایعالی اصل ۴۴ در نظر گرفته شدن مشوق در بخش دریافت و بازپرداخت تسهیلات به شرکت‌هایی بود که قصد ورود و پذیرش در بورس یا فرابورس را دارند.

بر اساس این مصوبه، با توجه به شفافیت بالای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه و مالکیت مردم در این شرکت‌ها، مقرر شد، بانکها در زمینه ارائه تسهیلات به این شرکتها، امتیازات و اولویت‌هایی در نظر گیرند که جزئیات این حمایت‌ها نیز در کارگروه متشکل از وزیر اقتصاد و دارایی، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس اوراق بهادار مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت. این حمایتها بگونه‌ای صورت خواهد گرفت که شرکتهای کوچک و متوسط نیز در تأمین مالی، با مشکلی مواجه نشوند.

حمایت سهامداران عمده از سهام شرکتهای خود نیز، چهارمین مصوبه شورایعالی اصل ۴۴ بود.

در ابتدای این جلسه، رییس سازمان بورس اوراق بهادار ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بازار سرمایه و آمارهای کلیدی این بازار، اقدامات صورت‌گرفته در زمینه تقویت زیرساخت‌های بازار، جایگاه و تاثیر کلیدی بازار سرمایه در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و نقش این قانون در توسعه و رونق بازار سرمایه، نقش بازار سرمایه در تأمین مالی و ابزارهای نوین طراحی شده در این خصوص و نوسانات اخیر بازار را تشریح کرد.

اقتصام ** ۱۵۷۹**

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۰۵۶۲۰


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ