جایگاه ایران در رتبه‌بندی جدید دانشگاه ها

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اعلام خبر نتیجه تازه ترین رتبه بندی دانشگاهها توسط تایمز اعلام کرد که دانشگاه صنعتی شریف در دامنه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ قرار دارد.

به گزارش پورتال دانشگاهی کشور و به نقل از  مهر  ، جعفر مهراد  به مهمترین نتایج به دست آمده از رتبه بندی اخیر تایمز و اسامی دانشگاههای برتر جهان اشاره کرد.

۶ دانشگاه برتر استرالیا

به گفته وی تعداد دانشگاههای استرالیا در مقایسه با سال قبل که تنها ۴ دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه تراز اول جهان داشت، به ۶ دانشگاه افزایش و جایگاه دانشگاه ملی استرالیا از ۳۸ به ۳۷ ارتقا یافته است؛ همچنین در رتبه بندی حاضر، دانشگاه سیدنی جزو معدود دانشگاههای این کشور است که از رتبه ۵۸ به ۶۲ تنزل پیدا کرد.

وی افزود: کشور استرالیا در بین ۲۰۰ دانشگاه ممتاز بر تعداد دانشگاههای خود افزود و دانشگاه آدلاید با ورود به رتبه ۱۷۶، خود را در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جای داد. از ۸ دانشگاه برتر استرالیا در بین ۲۰۰ دانشگاه، ۶ دانشگاه موقعیت خود را ارتقا داده است.

به گفته رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، استرالیا در جذب دانشجویان بین المللی و شاخص شهرت و اعتبار با چالشهای جدی روبرو بوده؛ با این همه اکثر موسسات آموزش عالی این کشور جایگاه خود را بهبود بخشیدند و بخش عمده این ارتقا مربوط به امتیازات پژوهشی در مقالات علمی و تاثیر استفاده اعلام شده است.

سقوط چهار پله ای دانشگاه هاروارد

عضو رسمی تیم رتبه بندی دنشگاههای جهان اسلام اعلام کرد که انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا در جایگاه نخست دانشگاههای تراز اول جهان نشسته و جایگاه دانشگاه هاروارد به رتبه چهارم تنزل پیدا کرد، از سوی دیگر آکسفورد و استنفورد هر دو مشترکا رتبه دوم را کسب کرده اند.

به گفته مهراد ایالات متحده آمریکا هنوز دارای ۷ دانشگاه برتر در بین ۱۰ دانشگاه و ۷۶ دانشگاه در بین دانشگاههای ممتاز جهان است، با این وجود ۵۱ دانشگاه این کشور در پایین جدول رتبه بندی قرار دارد و علت عمده آن سرمایه گذاری هنگفت کشورهای آسیایی در بخش آموزش عالی است.

علت تنزل رتبه های دانشگاههای آمریکایی

وی ادامه داد: این رتبه بندی نشان می دهد که کاهش اعتبارات دانشگاههای ایالتی باعث سقوط سطح و رتبه بندی تعدادی از دانشگاههای پژوهش محور مانند دانشگاه کالیفرنیا در دیویس از رتبه ۳۸ به رتبه ۴۴ و سایر رویدادهای مهم از جمله تنزل رتبه دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا از ۵۱ به ۶۱، دانشگاه ماساچوست از ۶۴ به ۷۲ و دانشگاه ایالتی آریزونا از ۱۲۷ به ۱۴۸ شده است.

کاهش تعداد دانشگاههای انگلستان در رتبه بندی

به گفته مهراد، تعداد دانشگاههای انگلستان در بین ۲۰۰ دانشگاه ممتاز رو به کاهش و اعتبارات دانشگاهی و تحقیقات علمی در انگلستان نیز به صورت منفی دستخوش تغییر و تحول شده است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در این باره تاکید کرد که انگلستان جایگاه یکی از دانشگاههای برتر خود یعنی دانشگاه داندی را در بین ۲۰۰ دانشگاه معتبر جهان از دست داده و اکنون تنها دارای ۳۱ دانشگاه برتر در بین ۲۰۰ دانشگاه ممتاز جهان است.

وی افزود: در این شرایط، رتبه بسیاری از دانشگاههای این کشور رو به تنزل گذاشته و دانشگاه بریستول از رتبه ۶۶ به ۷۴ و دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند از رتبه ۱۰۲ به ۱۳۹ کاهش پیدا کرده است.

پیشرفت چشمگیر دانشگاههای آسیا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به پیشرفت چشمگیر دانشگاههای آسیایی اظهار داشت: در مقابل، دانشگاههای مهم در آسیا و اقیانوسیه پیشرفتهای قابل توجهی کرده اند، دو دانشگاه برتر چین در بین ۲۰۰ دانشگاه یعنی دانشگاه پکن از رتبه ۴۹ به رتبه ۴۶ و دانشگاه شینگهوا از رتبه ۷۱ به ۵۹ صعود پیدا کردند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری سنگاپور در آموزش عالی نتایج خود را به جا گذاشته، طوری که در این رتبه بندی دو دانشگاه این کشور یعنی دانشگاه ملی سنگاپور از رتبه ۴۰ به ۲۹ و دانشگاه فنی نانیانگ از جایگاه ۱۶۹ یکباره به رتبه ۸۶ جهان ارتقا پیدا کرده است.

مهراد خاطرنشان کرد: هریک از دانشگاههای کره جنوبی در جدول رتبه بندی به سطحی بالاتر صعود کرده و دانشگاه ملی سئول از رتبه ۱۲۴ به ۵۹ و برای نخستین بار دانشگاه یانسی با ورود به بین ۲۰۰ دانشگاه تراز اول، رتبه ۱۸۳ را به خود اختصاص داده است.

۲۴ کشور در ردیف برترینهای جهان

عضو رسمی تیم رتبه بندی دانشگاههای جهان اسلام در ادامه اعلام نتایج رتبه بندی دانشگاههای جهان، اظهار داشت: در مجموع از بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان نام ۲۴ کشور به چشم می خورد که در مقایسه با سال قبل ۲ کشور کمتر حضور دارد.

برترین دانشگاهها در خارج آمریکا و داخل آسیا

وی گفت: بالاترین رتبه دانشگاهی در خارج از آمریکا و انگلستان به ETH زوریخ در سوئیس در جایگاه ۱۲ تعلق دارد، همچنین برترین دانشگاه قاره آسیا دانشگاه توکیو است که در جایگاه ۲۷ جهان نشسته است.

وضعیت دانشگاههای هلند

مهراد درباره دانشگاههای هلند که بعد از آمریکا و انگلستان قرار دارند اظهار داشت: بعد از آمریکا و انگلستان کشور هلند دارای بهترین دانشگاهها در بین ۲۰۰ دانشگاه جهان و کشور دارای ۱۲ موسسه آموزش عالی برتر در این نظام رتبه بندی و جایگاه برترین دانشگاه هلند یعنی لایدن ۶۴ است.

رتبه بندی سایر دانشگاهها در اروپا

به گفته این مقام مسئول، آلمان ۱۱ دانشگاه ممتاز در بین ۲۰۰ دانشگاه تراز اول جهان دارد و برترین دانشگاه این کشور دانشگاه لودویک ماکسیمیلان در مونیخ  دارای رتبه ۴۸ جهان است.

کشورهایی که برتر نشدند

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: ایتالیا، روسیه و هندوستان هیچکدام در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان نماینده ندارند. در آمریکای جنوبی، تنها دانشگاه برزیل دانشگاه سائوپولو است که با ۲۰ پله صعود رتبه ۱۵۸ را به خود اختصاص داد و دومین دانشگاه این کشور یعنی دانشگاه ایالتی کامپیناس رتبه ای نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان به دست آورده است.

وی افزود: فرانسه در این رتبه بندی ۷ دانشگاه دارد که در سال گذشته تنها از این کشور ۵ دانشگاه در رتبه بندی تایمز حضور داشت.

رتبه ایران بدون تغییر ماند

سرپرست ISC ادامه داد: از خاورمیانه تنها رژیم اشغالگر قدس در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر دارای سه دانشگاه است. رتبه دانشگاهی هندوستان (انستیتو فنی غاراکپور هند در دامنه بین ۲۲۶ تا ۲۵۰ )، ایران ( دانشگاه صنعتی شریف در دامنه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰) و ترکیه ( با ۵ دانشگاه) بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ قرار دارد.

وضعیت دانشگاههای آفریقایی

به گفته مهراد، از کل قاره آفریقا، دانشگاه کیپ تاون که رتبه آن در سال قبل ۱۰۳ بود با تنزل به رتبه ۱۱۳ ، تنها دانشگاهی است که در بین ۲۰۰ دانشگاه مشاهده می شود.

وی خاطرنشان کرد: بررسی شهرت و اعتبار دانشگاهها که یکی از شاخصهای اصلی است توسط ۱۶ هزار و ۶۳۹ استاد دانشگاه انجام شده است. تحلیل استنادی نیز که شاخص دیگر این نظام رتبه بندی است، از بین ۰۰۰/۰۰۰/۵۰ استناد صورت پذیرفته است.

رتبه‌بندی جدید دانشگاه ها

 

رتبه‌بندی

 

دانشگاه ها


پورتال اخبار دانشگاهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ