جایگاه مرموز گربه‌های بزرگ در اپل

۰۶م آذر ،

اپل اولین شرکتی نیست کە نام محصولات خود را متفاوت انتخاب می‌کند تا توجه عموم را به خود جلب کند، شرکت گوگل نیز با انتخاب نام انواع شیرینی‌ها برائ محصولاتش قدم در این راه گذاشته است.
به گزارش هاواستافورکز،یوزپلنگ، پوما، جگوار یا پلنگ خالدار آمریکایی، پلنگ، ببر، گربه وحشی، گربه وحشی برفی و شیر اسامی است کە اپل برائ سیستم‌های عاملی کە تا کنون عرضه کرده،‌انتخاب کرده است. چیتا یا یوزپلنگ، در سال ۲۰۰۱ ارائه شد و تازه‌ترین سیستم عامل این شرکت کە نسخه ۱۰٫۷ است شیر نام داشته و در ژانویه ۲۰۱۱ عرضه شد.
اپل و گوگل دو شرکتی می باشند کە از اسامی با تصاویر محسور کننده برائ جذب توجه مصرف‌کنندگان برائ نامگذاری محصولاتشان استفاده می‌کنند. با اینکه به نظر نمی‌آید گوگل تا سالهای سال برائ یافتن نام شیرینی و دسر با محدودیت مواجه شود، منابع نام گربه‌سانان برائ اپل بسیار محدود است و این شرکت تا کنون تقریبا از نام تمامی آنها برائ محصولاتش استفاده کرده است. با این همه هنوز چند نام متعلق به گربه‌سانان کوچک‌تر و متوسط‌تر مانند پلنگ راه راه آمریکایی (Ocelot) و گربه وحشی جگواروندی وجود دارند.
علاوه بر اینکه اپل میل شدیدی به حفظ مداومت نام‌گذاری محصولاتش دارد، نکته جالب توجه دیگر این است کە این شرکت قصد دارد به استفاده از نام گربه‌سانان نیز برائ نامگذاری محصولاتش ادامه دهد. درست مانند زمانی کە استفاده از حرف کوچک i با تولید خط تازه محصولات اپل،آی‌فون، آی‌پاد، آی‌مک، آی‌لایف و آی‌پد، آغاز شد.
دلیل انتخاب نام‌های نمادینی مانند نام گربه‌سانان برائ سیستم‌های عاملی کە تمامی سروکار آنها با صفر و یک است، این است کە به خاطر سپردن نامی مانند شیر بسیار ساده‌تر از به خاطر سپردن نامی مانند ۱۰٫۷ است. به خاطر سپردن ترکیبی از حروف و اعداد کار بسیار دشواری است،‌ برائ اثبات این موضوع از فردی بخواهید به سرعت مدل چاپگر خود را برائ شما بگوید!
به گزارش همشهری آنلاین اپل هرگز انگیزه خود را برائ انتخاب این استراتژی نام‌گذاری آشکار نکرده است. اما این نکته کە بعضی از این نام‌ها با نام زره‌پوش‌های آلمانی در جنگ جهانی دوم در ارتباطند از توجه طرفداران اپل پنهان نمانده است. بعضی از منتقدان نیز بر این باورند اپل این نام‌ها را با الهام از نام‌های انتخابی شرکت بریتانیایی Shaye، رقیب اپل در دهه ۱۹۹۰، انتخاب می‌کند. این شرکت نامهایی کاملا مشابه با اسامی سیستم‌های عامل اپل از قبیل جگوار و پوما را برائ محصولاتش انتخاب می‌کرد.
از سویی دیگر، مایکروسافت، یکی از رقبای اصلی اپل، در نامگذاری میان اعداد و نام‌ها در نوسان است، ویندوز ۱٫۰ در سال ۱۹۸۵، ویندوز ۹۵ (نسخه ۴٫۰) در سال ۱۹۵۵،‌ویندوز ویستا (نسخه ۶٫۰) در سال ۲۰۰۶ و ویندوز هفت (نسخه ۶٫۱) در سال ۲۰۰۹ نامهای انتخابی مایکروسافت می باشند.


iTanalyze.ir
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ