جایی روی نیمکت ندارند

لیگ دوازدهم از روز ۲۹ تیرماه آغاز می‌شود و تیم‌ها با تکاپوی بسیار خود را مهیای حضور در این رویداد می‌کنند. مبالغ قراردادها، سروصدای بسیار روی سقف قرارداد، فلان ستاره به کدام تیم رفت و آن یکی چرا به پیشنهاد فلان تیم بزرگ پاسخ مثبت نداد و… باعث شده تا کمتر به این موضوع پرداخته شود که چرا برخی از مربیان که اتفاقا بعضی از آنها سابقه‌ای روشن در لیگ برتر دارند، بیرون گود ماندند. در لیگ برتر فوتبال ایران تنها

۴ تیم سپاهان اصفهان، پرسپولیس تهران، تراکتورسازی تبریز و صنعت نفت آبادان از وجود مربیان داخلی بهره نمی‌برند و دیگر مربیان ایرانی که اتفاقا تعدادشان کم هم نیست باید در ۱۴ تیم دیگر مربیگری کنند. با این شرایط طبیعی است شماری از مربیان فرصت نشستن روی نیمکت داغ لیگ برتر را پیدا نکنند و بیرون بمانند، مربیانی که در فصول گذشته روی بورس بودند و حتی برای آنها سرودست می‌شکستند. سردمدار این مربیان پرویز مظلومی است. او در ۲ فصل گذشته سرمربی استقلال بود و با این تیم به عناوین دوم و سوم لیگ برتر دست یافت. قهرمانی در جام حذفی و ماندن در کورس قهرمانی تا هفته‌های آخر، پیروزی‌های پی در پی در داربی تهران و… باعث نشد تا پرویز مظلومی به مانند امیر قلعه‌نویی بدون تیم نماند. اینکه مظلومی فعلا تیم ندارد را از ۲ منظر می‌توان مورد بررسی قرار داد، شاید او دیگر انتظار ندارد در تیمی پایین‌تر از استقلال مربیگری کند یا اینکه مدیران فوتبال ایران هنوز اعتماد کافی را به این مربی ندارند، هرچه هست فعلا مظلومی خانه‌نشین است و منتظر اتفاقات نیم‌فصل اول تا شاید دوباره به لیگ برتر بازگردد. حمید استیلی فصل گذشته در همین روزها مشغول آماده کردن پرسپولیس بود. او با هزار امید و آرزو به پرسپولیس آمد اما نصیبش شکست و ناکامی شد تا اینکه در فاصله ۲ هفته مانده به پایان نیم‌فصل اول لیگ برتر با سرخپوشان وداع کرد. استیلی که در ۳ فصل گذشته با استیل‌آذین، شاهین بوشهر و پرسپولیس به لیگ برتر آمده بود، در فصل دوازدهم تیمی ندارد و خانه‌نشین است. او در مسابقات جام ملت‌های اروپا به عنوان کارشناس در سیما دیده می‌شد، شاید حضور در این عرصه تمدد اعصابی باشد برای او که روزهای سخت را در پرسپولیس پشت‌سر گذاشت! در سال‌های گذشته عادت کرده بودیم لیگ را با مجید جلالی آغاز کنیم اما در نیم‌فصل دوم فصل یازدهم لیگ برتر روزگار او و فولاد سیاه شد، به گونه‌ای که جدایی بهترین تصمیم برای آنها شد. جلالی از فولاد رفت و تیمش را به حسین فرکی سپرد تا فصل دوازدهم را بدون او آغاز کنیم. جلالی در جریان مسابقات لیگ برتر بهترین گزینه برای تیمی است که فوتبال تاکتیکی را دوست دارد و جوانگرایی را!

علی دایی هم جزو مربیان بدون تیم است. او که در هفته‌های گذشته در میان شایعات و اخبار غیرموثق تا آستانه مربیگری در تراکتورسازی و پرسپولیس پیش رفت، حتی موضوع حضور در فوتبال قطر و سوریه نیز پیش آمد، فعلا بدون تیم مانده است. او در هفته‌های اخیر منتظر راه‌آهن ماند، بی‌خبر از اینکه قطار راه‌آهن در لیگ دوازدهم انگار قصد حرکت ندارد! در شرایط فعلی راه‌آهن تنها گزینه دایی است، راه‌آهنی که فقط ۱۱ روز زمان برای آماده‌سازی دارد. حمید درخشان هم چند سالی در لیگ برتر ایران تیمداری نکرد تا اینکه با هدایت پیکان قزوین، شهرداری تبریز و شاهین بوشهر به جمع مربیان حاضر در این رده پیوست. فراز و نشیب‌های زیاد با شاهین در فصل گذشته باعث شد تا این مربی فصل دوازدهم لیگ برتر را به عنوان تماشاگر و احتمالا کارشناس آغاز کند! به سیاهه بلندبالای مربیان بیکار فوتبال ایران باید نام محمد احمدزاده را هم اضافه کرد. جدایی او از ملوان با موفقیت‌های دستیارش فرهاد پورغلامی در این تیم همراه شد تا «ممی» انزلی‌چی همچون فصل یازدهم لیگ برتر در این فصل هم بیکار باشد. بهترین لقب برای اصغر مدیرروستا «آلترناتیو مربیان لیگ برتری» است. او همیشه بیرون می‌نشیند و در میانه مسابقات به عنوان منجی وارد لیگ برتر می‌شود. در فصل دوازدهم نیز فعلا خبری از او نیست تا اینکه تیمی بخواهد دست به تغییر و تحول بزند. صمد مرفاوی پس از جدایی از مس کرمان در هفته‌های آغازین لیگ دوازدهم دیگر در تیمی حضور پیدا نکرد و با لقب مشاور مدیرعامل این باشگاه ارتباط خود با فوتبال را حفظ کرد. او که سابقه ۲ دوره سرمربیگری در تیم استقلال را دارد و سال‌ها در عرصه مربیگری کشور حضور داشته است، در لیگ دوازدهم تیمی را خواهان خود ندید، شاید در آینده اتفاقاتی تازه رخ دهد! به این فهرست بلند بالا باید نام‌های دیگری را نیز افزود، اسامی چون اصغر شرفی، خداداد عزیزی، فرشاد پیوس، بیژن عزیزی و… که فوتبال ایران در شرایط فعلی برای آنها تیم ندارد.


بولتن نیوز | bultannews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ