جدول افزایش دستمزد امسال ۷ پایه حقوقی

۳۱فروردین۱۳،

علی دهقان کیا با اعلام اینکه افزایش دستمزد در سال جاری برای بعضی گروه ها در حد ۱۰ تا ۱۲ درصد است، گفت: با این حال به صورت متوسط می توان گفت حداقل دستمزد سال جاری به میزان ۱۵ درصد افزایش یافته است.

با اینکه افزایش حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار به میزان ۲۵ درصد تعیین شده، اما این مصوبه تنها ۲۵ درصد کارگران را شامل می گردد و افزایش واقعی برای سایر سطوح شغلی از ۱۷ تا ۲۱ درصد است.

به گزارش مهر، تصویب افزایش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد امسال کارگران و مشمولان قانون کار از سوی شورای عالی کار و افزایش حداقل دستمزد از ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان به ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان؛ تصمیمی است که باید در این روزها برای اولین بار در سال جاری توسط کارفرمایان و صاحبان بنگاه ها به اجرا گذاشته شود.

پایان فروردین، روزهایی است که کارگران و مشمولان قانون کار باید اولین حقوق سال تازه را بر مبنای افزایش تازه تصویب شده در شورای عالی کار دریافت کنند.با اینکه آمارهای رسمی و دقیقی دربارهٔ تعداد حداقل بگیران در بازار کار کشور وجود ندارد اما کارشناسان بازار کار معتقدند حداقل ۲۵ درصد کل کارگران در ردیف حداقل بگیران دستمزد قرار دارند.

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال حاضر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کارگر در کشور دارای شناسه بیمه می باشند که ۲۵ درصد از این آمار تعداد ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار نفر حداقل بگیر دستمزد خواهد شد.بنابراین طبق مصوبه شورای عالی کار، در سال جاری از حدود ۱۲ میلیون کارگر شناخته شده کشور به صورت رسمی، چیزی حدود ۳ میلیون نفر مشمول افزایش ۲۵ درصدی مزد خواهند شد و مابقی گروه ها تحت عنوان سایر گروه های شغلی به مراتب از افزایش دستمزد پایین تری برخوردار می شوند.

علی دهقان کیا در گفتگو با مهر با اعلام اینکه افزایش دستمزد در سال جاری برای بعضی گروه ها در حد ۱۰ تا ۱۲ درصد است، گفت: با این حال به صورت متوسط می توان گفت حداقل دستمزد سال جاری به میزان ۱۵ درصد افزایش یافته است. 

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران اظهار داشت: البته به سبب نامشخص بودن تعداد کارگران و مشمولان قانون کار به لحاظ میزان دستمزدی که در پایان هر ماه دستمزد دریافت می کنند، نمی توان درصدی را به صورت قطعی در این بخش اعلام کرد اما برآوردها نشان می دهد دستمزد امسال کارگران به میزان ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت.

دهقان کیا خاطر نشان کرد: به نسبت حقوق و دستمزدی که اشخاص دریافت می کنند، از میزان افزایش حقوق آنها کاسته می گردد به عنوان نمونه فردی با حقوق ۷۰۰ هزارتومان در سال جاری از فردی با حقوق حداقلی ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومانی، افزایش کمتری را تجربه می کند. شورای عالی کار میزان افزایش حقوق سایر گروه های شغلی (افرادی که حداقل دستمزد آنها بالاتر از مصوبه شورا) را ۱۰ درصد ثابت به اضافه روزانه ۱۹۴۸٫۵ تومان در نظر گرفته است که با این مصوبه، میزان افزایش دستمزد فردی با پایه حقوق ۵۰۰ هزارتومان در سال جاری ۱۰۸ هزار و ۴۵۵ تومان و به عبارتی ۲۱٫۶ درصد رشد نسبت به سال قبل است.

همچنین فردی که دارای پایه حقوق ۷۰۰ هزارتومانی باشد در سال جاری از افزایش حقوقی به میزان ۱۲۸ هزار و ۴۵۵ تومان یا ۱۸٫۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل بهره مند خواهد شد.

در زیر جدول میزان افزایش حقوق ۷ گروه دستمزدی اعلام شده است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ