جدول حداکثر قیمت احتمالی خودروهای داخلی

۰۷اردیبهشت،

جدول حداکثر قیمت احتمالی خودروهای داخلی

با توجه به میزان تورم بخشی شش ماهه دوم سال ۹۱ اعلامی از سوی بانک مرکزی و با فرض اعلام همین میزان تورم برائ شش ماهه اول این سال، حداکثر قیمت‌های احتمالی پراید، پژو ۴۰۵ SLX، تیبا و سمند ال‌ایکس EF7 محاسبه شده است.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، اسفندماه سال قبل بانک مرکزی به درخواست شورای رقابت، میزان تورم بخشی بعضی از خودروهای داخلی در شش ماهه دوم این سال را براساس نرخ دلار مبادله‌ای و آزاد محاسبه و اعلام کرد.

تورم بخشی شامل هزینه‌های تامین مواد اولیه داخلی، هزینه‌های ارزی، هزینه‌های تولید، توزیع، فروش و سود خودروساز و مالیات و عوارض و هزینه‌های شماره‌گذاری خودروها است.

با توجه به آنکه به طور معمول نرخ تورم شش ماهه اول سال در ایران کمتر از شش ماهه پایانی سال است و با فرض این‌که در سال ۹۱، میزان تورم بخشی تولید خودروها در شش ماه اول سال حداکثر برابر با میزان تورم شش ماهه دوم سال (اعلامی از سوی بانک مرکزی) بوده باشد، حداکثر قیمت احتمالی بعضی خودروهای داخلی براساس نرخ دلار آزاد و نرخ دلار مبادله‌ای به شرح زیر محاسبه شده است.

با این فرض و با توجه به‌ آنکه خودروسازان اعلام کرده‌اند سال قبل موفق به دریافت ارز مبادلاتی نشده‌اند، در صورت تائید این موضوع از سوی بانک مرکزی، قیمت‌های محاسبه شده براساس نرخ دلار آزاد به واقعیت نزدیک‌تر خواهند بود. با این حال قیمت‌های دقیق این خودروها پس از اعلام میزان تورم بخشی یکساله سال ۹۱ از سوی بانک مرکزی، محاسبه و اعلام خواهد شد.

 

نوع خودرو قیمت فروردین ۹۱ تورم (دلار آزاد) قیمت احتمالی(دلار آزاد) تورم (دلار مبادله‌ای) قیمت احتمالی (دلار مبادله‌ای)
پراید ۱۰میلیون ۷۵ درصد ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار ۴۳ ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار
تیبا ۱۳ میلیون ۷۶ درصد ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ۴۲ ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار
۴۰۵ SLX ۱۵ میلیون ۸۴ درصد ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار ۳۶ ۲۰ میلیون
سمند ال.ایکس EF7 ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار ۷۹ درصد ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار ۴۲ ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار

 

شنبه ۷ اردیبهشت   ۹:۲۴

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ