جزئیات افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷

هر چند تاکنون سناریوهای مختلف قیمتی از ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان برای افزایش قیمت بنزین به عنوان پرطرفدارترین فرآورده نفتی کشور از سوی دولت برای سال ۱۳۹۷ تعریف شده اما نخستین گام افزایش قیمت بنزین با قرائت لایحه بودجه دولت در سال ۹۷ برداشته شد.

 جزئیات افزایش قیمت بنزین در سال 97

به گزارش ممتازنیوز، مستندات لایحه بودجه ۹۷ نشان می‌دهد دولت افزایش قطعی قیمت حامل‌های انرژی را کلید زده و درآمد ۱۷ هزار میلیارد تومانی آن را پیش‌بینی کرده است. براساس تبصره ۱۸ این لایحه، احتمال اجرای آن در پایان امسال وجود دارد.

افزایش قیمت بنزین خلاف روال ۲۰ درصدی

البته گویا دولت قصد دارد با توجه به عدم افزایش قیمت‌ها که در سال ۹۶ صورت گرفته است برای ماه‌های پایانی حتی خلاف مجوز قبلی‌اش عمل کرده و به جای افزایش ۲۰ درصدی که سالانه برای افزایش قیمت رعایت می‌شد، قیمت حامل‌های انرژی را بیش از ۴۰ درصد افزایش بدهد. به همین سبب در طرحی که در سازمان برنامه و بودجه قطعی شده و مدیران آن قصد دارند بعد از بررسی لایحه به مجلس بدهند قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان خواهد رسید و قیمت نفت گاز به ۴۰۰ تومان.

این امر مورد تایید یکی از مدیران سازمان برنامه و بودجه نیز هست. این مقام ارشد سازمان برنامه و بودجه با تایید موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان از ذکر جزییات بیشتر خودداری و می‌گوید: « موضوع افزایش قیمت بنزین و گازوییل در دولت نهایی شده است و قصد بر آن است که از ابتدای دی ماه سال جاری اجرایی شود.»

وی ادامه می‌دهد: «این روال با تایید و مجوزی که پیش از این دولت از مجلسی‌ها کسب کرده است انجام خواهد شد.» این مدیر دولتی هر چند که اشاره بیشتری به جزییات افزایش قیمت بنزین برای بنزین معمولی و سوپر نمی‌کند.

اما به نظر می‌رسد با توجه به قیمت هزینه‌های دولت باید از محل هدفمند کردن یارانه‌ها که که برای بودجه در نظرگرفته است قیمت بنزین معمولی به ۱۲۰۰ تومان و بنزین سوپر به ۱۵۰۰ تومان برسد و در این راستا قیمت گازوییل نیز به ۴۰۰ تومان برسد، که افزایشی تقریبا ۲۵ درصدی برای هر یک از این حامل‌ها منظور شده است.

منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به بیمه سلامت تخصیص می‌یابد

افزایش قیمت بنزین تا پایان سال جاری

گرچه موضوع افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه ۱۳۹۷ دیده شده اما این موضوع هنوز نهایی نشده و باید به تصویب مجلس برسد.

در این شرایط بعید به نظر می‌رسد که حداقل تا پایان سال جاری قیمت بنزین افزایش یابد بنابراین فعلا با خیال راحت بنزین بزنید!

 

باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۳نظر ثبت شده
 1. حسن :

  با سلام از امریکایی می پرسن نظرتان راجع به کوپن گوشت چیه؟ میگه کوپن چیه تا من بتونم نظر بدم.
  افریقایی میگه: گوشت چیه؟ تا من نظر بدم.
  ایرانی که هم کوپن دیده وهم گوشت خورده میگه نظر چیه؟ تا من بتونم بیان کنم!!!».

 2. نیما :

  خدا به داد مردم برسه
  اینا میخوان چیکار کنن ، آیا این همه میخورن کافی نیست ؟
  چرا میخوان ملت رو لح کنن ؟
  چرا با اختلاس گران کاری ندارن ؟
  کارمفید دولت تدبیر امید چی هست ؟
  اگر به مردم فشار بیارن اینا دیکتاتور ی میکنند !
  کم میخورن میخوان با گران کردن یوخت سوخت بیشتر بخور

 3. ناشناس :

  قیمت بنزین باید پنج هزار تومان شود تا دیگر مردم نتوانند در خیابانها و جادهها الکی دور دور کنند مثل اتاری بازی بچه ها و هی با ماشینهایشان به هم بزنند مردم ایران الحمدالاه فرهنگ رانندگی هم ندارند در جاده ای که محدودیت سرعت شصت کیلو متر است صدو سی چهل کیلومتر میرانند وفاصله قانونی با اتومبیل جلویی را اصلا و ابدا حفظ نمی کنند به نظر من دولت اول باید روی فرهنگ رانندگی مردم سرمایه گذاری میکرد بعد از ان اتو مبیل را با تیتراز بالا و قسطی در اختیار مردم قرار می داد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

X