جشنواره های موبایلی رویکرد عکاسی شهری را نشان می دهند

۳۰ام بهمن ،

محمد بابایی (عکاس ) معتقد است دخیل کردن شهروندان در عکاسی، زاویه های پنهان مسائل شهری را آشکار می کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از ستاد خبری اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران، محمد بابایی مدرس عکاسی وعکاس خبرگزاری ایرنا ، اهمیت جشنواره هایی که به تصاویر موبایلی می پردازند را در بحث شهروندی ارزیابی کرده و معتقد است: استفاده از تمام بنیه عکاسی و دخالت دادن شهروندان در عکاسی مباحث و رویکرد شهری را در یک جشنواره نشان می دهد. شهروند زاویه های پنهان مسائل شهر ی را که معمولا عکاسان خبری مجال پرداختن به آن را پیدا نمی کنند ، مورد توجه قرار می دهد.

وی که داوری و جوایز متعدد جشنواره های عکس را در پرونده کاری دارد افزود: هر چند امکان دارد این تصاویر به لحاظ کیفیت قابل بحث نباشد اما بعضی از مواقع راضی کننده می باشند چون گاه اتفاقات آنقدر بزرگ و زیباست که خطا در نورسنجی یا امثال آن دیگر به چشم نمی آید.

وی با اشاره به تفاوت عکاسی با دوربین و عکاسی با موبایل گفت: دست عکاس در ابزاری مانند موبایل بسته است و خلاقیت او تنها در کادربندی و ترکیب بندی قاب تصویر محدود می گردد . از این جهت نمی توان انتظار داشت که عکس پخته حرفه ای ثبت شود.

بابایی تصریح کرد: نباید از یاد ببریم که موبایل هایی که دوربین شان از کیفیت بالایی برخوردارند تنها در دستان ۱۰ درصد جامعه قرار دارند بنابر این تاثیرگذاری تصویر بیشتر از عناصر دیگر باید مورد توجه باشد.

این عکاس خبری دربارهٔ استفاده از عکس های موبایلی در رسانه ها و خبرگزاری ها گفت: خبرگزاری ها معمولا از عکس هایی با کیفیت مشخص استفاده می کنند و کیفیت تصویر برایشان اهمیت ویژه ای دارد اما نمونه هایی مانند شهاب سنگی که در روسیه افتاد و یا بمبگذاری لندن هم بودند که در لحظه ای که کسی در آن دخیل نبود اتفاق افتاد و خبرگزاری ها از عکس موبایلی استفاده کردند.

وی ادامه داد: چنین وقایعی لحظه ای می باشند و عکاس خبری هم حضور نداشته از این جهت باید تصاویر را از هم تفکیک کنید.

گفتنی است،؛ اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران با دبیری فرجاد خوشبین از ۳ تا ۶ اردیبهشت ماه ۹۲ برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند آثار خود را تا پایان اسفند از طریق پایگاه اینترنتی www.tfpf.mobi ارسال کنند./ص


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *