جنگلی که توسط ضربه مغزی ایجاد می‌شود / عکس

محبوبه عمیدی: این جنگل گرمسیری جایی نیست که بتوانید در آن پا بگذارید. درخت‌های به هم پیچیده این جنگل را سلول‌های عصبی مغز یک خوک ایجاد کرده که در مقیاس بزرگ‌تر عکاسی و رنگ‌آمیزی شده‌اند. این سلول‌ها بخشی از منابع پژوهشی هستند که برای شناسایی آسیب‌های مغزی ناشی از وارد شدن ضربه‌ای سخت به جمجمه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گزارش نیوساینتیست، میشل دسترید، متخصص ریاضیات کاربردی دانشگاه ملی ایرلند و همکارانش نمونه‌های متعددی از مغز دام را از کشتارگاه‌های محلی جمع‌آوری کرده‌اند تا اثر نیروی ضربات سخت را بر ماده مغزی مورد بررسی قرار دهند. این محققان با هدف بهبود شیوه‌های درمانی مجروحانی که دچار آسیب‌های مغزی شده‌اند از این نمونه‌ها و سیگنال‌های  الکتریکی که درون آنها ردوبدل می‌شود، برای ایجاد مدل‌های رایانه‌ای استفاده می‌کنند.  

جنگلی از کلاف‌های عصبی

این عکس در هنگام انجام این آزمون‌ها توسط بدر رشید، یکی از دانشجویان این دانشگاه گرفته شده است. او برای اینکه ببیند ماده سفید و خاکستری مغز در درون آن چطور به نظر می‌رسند با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی از کلاف های عصبی آن با بزرگنمایی ۴۰۰۰ برابر عکاسی کرد. رشید رنگ‌های دیگر را مطابق سلیقه خودش به تصویر سیاه‌وسفید اولیه اضافه و تصویر نهایی را خلق کرده است.  

 ۵۳۲۷۳

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ