جک استرا: “روحانی” یک دولتمرد با شخصیت است که کاملا بر موضوعات تسلط دارد

۱۲ تیرماه ۱۳،

وزیر خارجه پیشین بریتانیا ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در دوره روحانی بهبود پیدا کند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن بازگشایی شود.

جک استرا، وزیر خارجه پیشین انگلیس در دولت تونی بلر گفت که به دولت حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران خوشبین است و قصد دارد با هدف بهبود روابط با ایران و بریتانیا، به تهران سفر کند.

استرا در گفتگو با بی بی سی ، اعلام کرد که بعد از پیروزی آقای روحانی در حالی که سفارتخانه های دو کشور در پایتخت طرف مقابل تعطیل است، از طریق سفارت عمان، برای رئیس جمهور منتخب ایران پیام تبریک فرستاده است.

استرا افزود :” حسن روحانی یک مقام حکومتی باشخصیت بود که همیشه می‌دانست دربارهٔ چه صحبت می‌کند، و کاملا بر موضوعات مسلط بود.”

وی با ذکر خاطراتی از گفت و گو با مقام های دولت ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی گفت “اگر ما توانسته بودیم با دکتر روحانی و آقای خاتمی به توافقی آبرومندانه برسیم، ایران با این مشکلاتی که در ۸ سال اخیر گرفتار آنها بوده، مواجه نمی‌شد.”

او به دیدارهای متعددش از ایران از جمله سفرش به تهران پس از حوادث یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ و حمله به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک اشاره کرده و گفت : “آقای خاتمی واقعا به طرف غرب قدم برداشت. سبب اولین سفر من به تهران هم همین بود. او ضمانت داد که تهران به آمریکا و بریتانیا در سرنگون کردن طالبان کمک خواهد کرد.”

وزیر خارجه پیشین بریتانیا ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در  دوره روحانی بهبود پیدا کند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن بازگشایی شود.

استرا در حال حاضر نماینده مجلس عوام بریتانیا و از مسئولان گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران است.

وی پیشتر و به هنگامی که سمت وزارت خارجه بریتانیا در کابینه تونی بلر را در اختیار داشت به سبب سفرهای متعدد به ایران در مطبوعات محافل محافظه کار آمریکا به ” جک تهرانی” لقب یافته بود.

همزمان با بالا گرفتن بحران بر سر پرونده اتمی ایران در تابستان سال ۱۳۸۲، استرا به همراه وزاری وقت امور خارجه فرانسه و آلمان، مبتکر آغاز گفت و گوهای اتمی با ایران شد.

استرا در سال هایی که روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول مذاکرات هسته ای با سه کشور اروپایی بود،  بارها با روحانی برسر حل و فصل پرونده اتمی ایران گفت و گو کرده بود.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ