حذف تنها سرنخ پرونده حمله به سفارت ایران در لبنان/مرگ یا قتل ماجد الماجد؟

خبر مرگ تروریست سرشناس سعودی در شرایطی اعلام شد که وی تنها سرنخ پرونده حمله به سفارت ایران در لبنان محسوب می‌شد.

به گزارش گروه وبگردی ممتازنیوز ،در شرایطی لحظاتی قبل خبرگزاری رسمی لبنان خبر مرگ ماجد الماجد، تروریست سرشناس سعودی را اعلام کرد که وی تنها سرنخ موجود درباره پرونده حمله تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان محسوب می‌شد که در جریان آن حداقل ۲۰ تن به شهادت رسیدند.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا این تروریست سرشناس سعودی که مغز متفکر حمله به سفارت ایران محسوب می‌شد واقعا در اثر بیماری مرده و یا حذف فیزیکی شده است؟

نکته جالب آن بود که اندکی پس از دستگیری ماجد الماجد توسط ارتش لبنان، درخواست‌های رژیم سعودی برای تحویل ماجد به عربستان بالا گرفت و رژیم سعودی رایزنی‌های گسترده‌ای را برای تحویل این تروریست به عربستان آغاز کرد.

این در شرایطی بود که عمال لبنانی رژیم سعودی هم بیکار ننشستند و بر طبل تحویل ماجد الماجد به دولت عربستان کوبیدند. بی‌تردید تحول ماجد به عربستان می‌توانست تنها سرنخ این پرونده مهم را هم از چنگ دولت لبنان و جمهوری اسلامی که خواهان پیگیری این پرونده بود، در آورند. اما رایزنی‌های دیپلماتیک دستگاه سیاست خارجی کشور مانع از تحویل تروریست سعودی به عربستان شد و قرار بر این شد که این تروریست برجسته سعودی در داخل لبنان بازجویی و محاکمه شود و حتی مقرر شد که تیمی از جمهوری اسلامی ایران هم بر پروسه بازجویی از عامل حمله به سفارت ایران حضور داشته باشد.

در شرایطی که به نظر می‌رسد روند بررسی این پرونده به نقاط خوبی نزدیک شده است و با بازجویی از رهبر گروه تروریستی عبدالله عزام زوایای حمله ترویستی به سفارت ایران به زودی مشخص می‌شود، خبر مرگ وی توسط دستگاه‌های ذیصلاح لبنانی تأیید شد.

در چنین شرایطی به رغم ادعاهای موجود به نظر نمی‌رسد که ماجد الماجد، به مرگ عادی و طبیعی مرده باشد و احتمال حذف این تروریست سعودی از تمامی سناریوها محتمل‌تر است.

بی‌تردید مهمترین ذینفع از مرگ ماجد الماجد، رژیم سعودی است. در شرایطی که بسیاری معتقد بودند ماجد الماجد با چراغ سبز سعودی‌ها و با هدایت شخص بندر بن سلطان حمله به سفارت ایران را برنامه ریزی کرده است، حذف این تروریست نام‌آشنا سبب می‌شود که پای سعودی‌ها بیش از این در پرونده حمله به سفارت ایران باز نشود.

با توجه به نفوذی که رژیم سعودی در لبنان، ارتش این کشور و دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور دارد، به راحتی می‌توانسته سناریوی حذف ماجد الماجد را کلید بزند.

بی‌تردید می‌توان جای پای بندر بن سلطان را در حذف یک مهره سوخته سعودی به راحتی مشاهده کرد. هرچند که حذف ماجد الماجد هم باعث نخواهد شد بازی تخریبی سعودی‌ها در معادلات منطقه از عراق و سوریه گرفته تا بحرین و لبنان مخفی بماند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *