حرف‌های ضارب شهید مطهری بعد از ترور/ می‌گفتند با شاه ارتباط دارد!

۲۸اردیبهشت،

به گزارش خبرآنلاین، چهل و هفتمین شماره کتاب هفته نگاه پنجشنبه با یادداشت ها و گفتارهایی از مرضیه برومند، سیاوش جمادی، محمدعلی بهمنی، حسین انتظامی، فاضل جمشیدی، کاظم هژیر آزاد، احمد نقیب زاده، ابراهیم حسن بیگی، توران ولی مراد، میکائیل شهرستانی، غلامعلی پورعطایی، محمد زادمهر، سعید بیابانکی، محمدرضا یوسفی و…» انتشار یافت. در شماره تازه گفتگوی مفصلی با علی مطهری دربارهٔ ناگفته هایی از زندگی و مبارزات شهید مطهری، همچنین بعضی رفتارهای سیاسی معاصر و تطابق با آراء این شهید انجام شده است. روایتی از ترور شهید مطهری و حرف های ضارب نیز در این گفتگو درج شده است. بخش هایی از این گفتگو را در ادامه می خوانید:

– گروه فرقان در سال ۱۳۵۶ پس از فوت مرحوم دکتر شریعتی اعلام موجودیت کرد. ایدئولوژی آنها ترکیبی از ایدوئولوژی سازمان مجاهدین خلق و افکار دکتر شریعتی بود. در پشت جزوه‌های خود نیز معمولا جملات کوتاهی از سران مجاهدین خلق یا دکتر شریعتی نقل می‌کردند. اینها گروه خلق‌الساعه‌ای نبودند و قبل از ترورها، به کارهایی مانند نوشتن تفسیر مادی از قرآن مشغول بودند که به دلیل گرایش مارکسیستی آنها بود. آن زمان قشر جوان دانشگاهی و بسیاری از انقلابی‌ها، به مارکسیسم جاذبه داشت و برخی آن را علم مبارزه می‌دانستند. در قرآن از ملائکه صحبت شده که فرقان آن را به معنی باد و باران می‌دانستند. یا اژدها شدن عصای حضرت موسی را به معنی قدرت بیان می‌دانستند و می‌گفتند قرآن کتاب جادو و جمبل نیست.
شهید مطهری وقتی دید جزوات اینها در دانشگاه‌ها رواج پیدا کرده و تاثیرگذار است، انتقادهای خود را آغاز کرد. در مقدمه چاپ هشتم علل گرایش به مادیگری، تفسیرهای این گروه را با لحن دوستانه نقد کرد و نوشت که عزیزان من، تفسیر کار هر کسی نیست. ولی فرقان او را تهدید به برخورد فیزیکی کرد.

– قبل از انقلاب با واسطه پیام فرستادند. بنابراین پس از پیروزی انقلاب چون به شدت مخالف استاد بودند، قرارگرفتن مطهری در رأس شورای انقلاب برای آنها سنگین بود. فرقان تفکر اسلام منهای روحانیت داشت. پشت جلد برخی جزوه‌های خود نوشتند که آینده از آن اسلام منهای آخوند خواهد بود. بنابراین انتخاب شهید مطهری برای ترور، طبیعی بود.
– مادرم از قاتل پرسید پشت صحنه چه بوده‌است؛ ولی ضارب چیزی بروز نداد و گفت مخالف روحانیت بودیم و به من گفتند آقای مطهری مغز متفکر روحانیت است و به بقیه خط می‌دهد، چه کسی داوطلب زدن اوست؟ برای همین داوطلب ترور شدم. او گفت در کشیک‌های اولیه، دیدم دختر نوجوانی با چادر مشکی می‌خواست به مدرسه برود و دلم سوخت که درست نیست او را از داشتن پدر محروم کنم. ولی باز دوباره یاد افکار آخوندیسم تبهکار افتادم و این کار را کردم. ضارب بعدها در زندان کتاب‌های استاد را خوانده بود و پشیمان شده بود. گریه می‌کرد و می‌گفت من را ببخشید و آتش بزنید. خیلی هم قیافه نورانی داشت. هم‌کلاسی او می‌گفت بچه خجالتی بود و سرکلاس، رویش نمی‌شد سوال کند. صورتش سرخ می‌شد و نمی‌توانست حرف خودش را بزند. او ۲۶ سال داشت و از بقیه تیم مسن‌تر بود. مدتی هم در فیلیپین دانشجو بود که به ایران برگشته بود. البته عمده اشخاصی که دست به جنایت می‌زنند، مشکل روحی دارند و اشخاص داخلگرایی می باشند که ناگهان دست به چنین کارهای عجیبی می‌زنند.

– در پاسخ به (پشت سر این جریان چه کسانی بودند؟) کسانی بودند که آنها را تحریک می‌کردند. به طور مثال به اعلامیه‌ها و جزوات نهضت آزادی خارج کشور در سالگرد فوت دکتر شریعتی اشاره می‌کردند که در آن، به شهید مطهری حمله شده و او را در قتل دکتر شریعتی شریک دانسته ‌بودند: «دست مطهری در خون دکتر شریعتی تا مرفق فرو رفته ‌است و دست او در دست رژیم است.»
آنها می‌گفتند وقتی استاد مطهری برای استحکام پایه‌های نظام شاهنشاهی کتاب‌های خدمات متقابل اسلام و ایران و عدل الهی را نوشت، عاقبتش همین است. عده‌ای جوان چند ماه پس از فوت دکتر شریعتی این حرف‌ها را می‌خواندند و داغ می‌شدند و دست به چنین کارهایی می‌زدند.
– سابقه آقای گودرزی این بود که در مدرسه آقای شیخ حسن سعید و شاید مدتی در مدرسه آقای مجتهدی بود ولی از همه این مدارس اخراجش می‌کنند. اینها سبب شد کینه‌ای نسبت به کل روحانیت پیدا کند. آدم متعادلی هم نبود. در دادگاه که او را می‌دیدیم، جواب‌های سر بالا می‌داد. آقای معادیخواه یا آقای ناطق پرسید شما در تفسیر قرآن گفته‌اید «ان الانسان لربه لکنود» یعنی انسان بسیار کند است؛ در حالی که کند، واژه فارسی است. او در جواب می‌گفت ما بحث ایدئولوژیک نداریم! معلوم بود که سواد نداشت.
– یکی از دلایل آنها برای ترور این بود که شهید مطهری با رژیم شاه مرتبط بود و به زعم آنها، در کشتار مردم کردستان نقش داشت! پرسیدیم چه ارتباطی با رژیم شاه داشت؟ گفتند چون استاد دانشگاه تهران بود و زبان انگلیسی نمی‌دانست، معلوم می‌شود که خود رژیم او را عضو هیأت‌علمی کرده ‌است. در حالی که شهید مطهری استاد فلسفه اسلامی در دانشکده الهیات بود و نیازی به زبان انگلیسی نداشت. می‌گفت من از یکی از دانشجویان این‌طور شنیده‌ام! تیم ترور می‌گفتند دوستی شهید مطهری با دکتر سید‌حسین نصر نشان‌دهنده ارتباط او با دربار است. در حالی که این ارتباط مربوط به قبل است و از زمانی که دکتر نصر، رئیس دفتر فرح شد، ارتباط آنها قطع شد. شهید مطهری ناراحت بود که چرا دکتر نصر چنین کاری را پذیرفته ‌است.

شماره تازه کتاب هفته نگاه پنجشنبه را از کتابفروشی های معتبر در سراسر کشور و دکه های مطبوعاتی می توانید تهیه کنید. همچنین شماره ۲۰ – ۸۸۵۵۷۰۱۶ برائ خرید و اشتراک تلفنی و شماره تماس ۸۸۱۰۱۱۸۲ جهت ثبت انتقادات و پیشنهادات مخاطبان عزیز پاسخگوست.

۶۰۶۰

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ