حفره تازه لایه ازن در قطب جنوب

۵شنبه ۱۱م آبان iبه نقل از منبع ذکر شده در انتهای خبر در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

محیط زیست > گرمایش جهانی– ناسا و سازمان ملی اقیانوسی و اتمسفری آمریکا اعلام نموده‌اند که دمای هوای گرم‌تر بالای قطب جنوب سبب ایجاد دومین حفره کوچک ازن در ۲۰ سال گذشته شده است

به گزارش تفسیری مهر، حفره کوچک ازن در قطب جنوب که دومین حفره کوچک ازن در ۲۰ سال گذشته تلقی می‌شود در روز ۲۲ سپتامبر ( ۳۱ شهریورماه) iبه اوج اندازه خود رسید. امسال متوسط اندازه این حفره iبه ۱۷٫۹ میلیون کیلومتر مربع رسید.

براساس اعلام سازمان ملی اقیانوسی و اتمسفری آمریکا، اندازه این حفره ازن در ماه سپتامبر ۲۱٫۲ میلیون کلیومتر مربع رسید، ابعادی که با ابعاد آمریکای شمالی برابری می‌کند.

بزرگ‌ترین حفره ازن در سال ۲۰۰۰ iبه اندازه ۲۹٫۹ میلیون کیلومتر مربع ثبت شده است.

حفره جدید لایه ازن در قطب جنوب

این تصویر که توسط ناسا در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۲ انتشار یافت، یک نما با رنگ‌های غیر واقعی از لایه ازن بر فراز قطب جنوب است. رنگ‌های بنفش و آبی مبین کمترین میزان ازن و رنگ‌های زرد و قرمز نمایانگر ازن بیشتر است

لایه ازن بالای سطح زمین iبه حفظ حیات در زمین در مقابل تشعشع زیان آور ماورا بنفش کمک می‌کند، اشعه‌های ماورا بنفش می‌توانند سبب ایجاد سرطان پوست و تخریب گیاهان شوند.

اگر فضانوردی، در ارتفاع بسیار، iبه سیاره زمین نگاه کند، نوار نازک آبی رنگی که دور زمین را فراگرفته، نظرش را جلب خواهد نمود. این پوشش شفاف، حیات را در جو زمین تأمین می‌کند. حیات، بصورتی که ما می‌شناسیم، تنها با پوشش حفاظتی ازن میسر می‌شود. بدون وجود ازن ادامه زندگی امکان ناپذیر است.

لایه ازن در قطب جنوب که اولین ظهور سالانه خود را در اوایل دهه ۱۹۸۰ صورت داده iبه واسطه کلرهای آزاد شده توسط مواد شمیایی انسان ساز که از آن CFC یاد می‌شود ایجاد شده بود. این CFC ها نه تنها مولکوهای ازن را از بین می‌برند بلکه تصور می‌شود که در استراتوسفر( بین لایه تروپوسفر و مزوسفر) نیز سبب ایجاد تغییرات درازمدتی می‌شود.

گفته می‌شود که دمای هوا بر اندازه حفره ازن تأثیر می‌گذارد و دمای هوای سردتر حفره‌های ازن را بزرگ‌تر می‌کند.

جیم بوتلر از آزمایشگاه سیستم زمین در سازمان ملی اقیانوسی و اتمسفری در کلورادو اظهار داشت: iبه طور اتفاقی امسال دمای هوا گرم تر بود و تأثیرات آن در دمای بالای قطب جنوب ملاحظه شده است. iبه این معنا که ما شاهد تخلیه ازن چون سال پیش نبودیم.

دانشمندان اعتقاد دارند که ۱۰ سال دیگر طول می‌کشد تا نشانه‌های احیا و نمایان شدن لایه ازن قطب شمال مشخص شود.

براساس اظهارات پل نیومن از دانشمندان اتمسفری ناسا بعید iبه نظر می‌رسد که لایه ازن قطب جنوب پیش از سال ۲۰۶۰ iبه اندازه اولیه خود یعنی اندازه دهه ۱۹۸۰ بازگردد.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ