حفظ جایگاه هفدهمی به‌رغم تحریم‌ها

جام جم آنلاین: صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار از مرز یک تریلیون دلار بگذرد و به رغم تحریم ها، کشورمان همچنان جایگاه هفدهمی خود در اقتصاد جهانی را حفظ کند.

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش بینی کرده است تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۲ به یک تریلیون و شش میلیارد دلار برسد. بدین ترتیب برای نخستین بار اقتصاد ایران به جمع اقتصادهای تریلیون دلاری خواهد پیوست.

بر اساس این گزارش، ارزش تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۱ نیز به مرز یک تریلیون دلار یعنی ۹۹۰ میلیارد دلار رسیده است و این کشور به عنوان هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در این سال شناخته شده است.

بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، جایگاه هفدهمی ایران در اقتصاد جهانی طی سال ۲۰۱۲ همچنان حفظ خواهد شد.

در حالی به پیش بینی این نهاد بین المللی ایران جایگاه خود در میان اقتصادهای بزرگ جهان را حفظ خواهد کرد که کشورهای غربی به دنبال سیاست های ضد ایرانی خود چندین دور تحریم علیه این کشور را به اجرا گذاشته اند.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۱۱ کشور دارای تولید ناخالص داخلی بالای یک تریلیون دلار بوده اند و با پیوستن ایران به این گروه تعداد آنها در سال ۲۰۱۲ به ۱۷ کشور خواهد رسید.

بزرگترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۲ آمریکا با تولید ناخالص داخلی ۱۵٫۶ تریلیون دلاری خواهد بود و چین با ۱۲٫۳۸ و هند با ۴٫۳۲ تریلیون دلار به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص خواهند داد.

کشورهای ژاپن با ۴٫۵۸، آلمان ۳٫۱۵، روسیه ۲٫۵۱، برزیل ۲٫۳۹، انگلیس ۲٫۳، فرانسه ۲٫۲۵، ایتالیا ۱٫۸۳، مکزیک ۱٫۷۴، کره جنوبی ۱٫۶۲، کانادا ۱٫۴۴، اسپانیا ۱٫۴، اندونزی ۱٫۲، و ترکیه ۱٫۱۱ تریلیون دلار به ترتیب رتبه های چهارم تا شانزدهم را به خود اختصاص خواهند داد.

بر این اساس، کشورهای استرالیا با ۹۵۴، تایوان ۹۱۹ و لهستان ۸۰۲ میلیارد دلار پایین تر از ایران و در رتبه های هجدهم تا بیستم جای خواهند گرفت.(فارس)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *