حمایت آلبا و اوناسور کارساز شد/ انگلیس تهدید حمله به سفارت اکوادور را تکذیب کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هافینگتون پست، “رافائل کوره آ” روز گذشته در یک کنفرانس خبری در کیتو پایتخت اکوادور اعلام کرد که انگلیس از تهدید حمله به سفارت اکوادور در لندن برای بازداشت “جولیان آسانژ” موسس سایت ویکی لیکس منصرف شده است.

رافائل کوره آ اعلام کرد: نامه ای را از وزارت خارجه انگلیس دریافت کردم که در آن آمده است هیچ تهدیدی برای ورود به سفارت اکوادور وجود ندارد.

رئیس جمهوری اکوادو تاکید کرد که نگران است تحویل آسانژ به سوئد باعث استرداد موسس ویکی لیکس به آمریکا شده و آسانژ به دلیل انتشار اسناد محرمانه وزارت خارجه این کشور اعدام شود.

رافائل کوره آ از انگلیس خواست تا اجازه خروج آسانژ از این کشور به اکوادور را بدهد یا ضمانت دهد که در صورت تحویل موسس ویکی لیکس به سوئد وی به کشور سومی تحویل داده نمی شود.

رافائل کوره آ دولت انگلیس را به ریاکاری متهم کرد و گفت: علیرغم تمایل انگلستان، ما کشوری هستیم که باید در قبال وظایف خود متعهدانه عمل کنیم.

رویترز نیز در همین رابطه در مطلبی با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری اکوادور نوشت است: در صورت انصراف انگلیس از تصمیم خود برای حمله به سفارتمان در لندن، اکوادور آماده است تا درباره سرنوشت آسانژ گفتگو کند.

رافائل کوره آ پیشتر گفته بود: انتظار نداریم انگلیس از ما عذرخواهی کند اما از این کشور می خواهیم تا اشتباهات بسیار بزرگ خود را یعنی تهدید به حمله به سفارت را بپذیرد.

از سوی دیگر کشورهای عضو اتحادیه بولیواری برای ملت های آمریکای لاتین(آلبا) پس از مذاکره با “ریکاردو پاتینیو” وزیر خارجه اکوادور و رئیس‌ جمهور این کشور ضمن محکوم کردن تهدیدات انگلیس درخصوص حمله به سفارت اکوادور در لندن  حمایت خود را از اعطای پناهندگی به آسانژ اعلام کردند.

اتحاد ملت های آمریکای جنوبی (اوناسور) نیز با تاکید بر ادامه مذاکرات میان طرفین و لزوم رعایت دقیق اصول و قوانین بین المللی، از موضع اکوادور در اعطای پناهندگی به آسانژ حمایت کردند.

اتحادیه آلبا همچنین درباره پیامدهای حمله انگلیس به سفارت اکوادور و نقض تمامیت ارضی سفارت این کشور با هدف بازداشت آسانژ هشدار داده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، آسانژ که از ۱۹ ژوئن در سفارت اکوادور در لندن به سر می برد، به طور رسمی درخواست پناهندگی سیاسی را از این کشور کرده است.

موسس ویکی لیکس از نوزدهم ژوئن (۳۰ خرداد) از بیم تحویل داده شدن به سوئد به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است. وکلای آسانژ معتقدند رسیدگی به پرونده قضایی موکلشان در سوئد بهانه ای برای انتقال وی به آمریکا است.

سایت ویکی لیکس نیز اعلام کرده است وکیلی اسپانیایی به نام “بالتازار گارزون” مسئول پیگیری امور قضایی و حقوقی آسانژ شده است. گارزون بازرس حقوق بشر بیشتر به علت صدور حکم دستگیری “آگوستو پینوشه” دیکتاتور سابق شیلی در سال ۱۹۹۸ شهرت یافته است.

آسانژ که با اتهاماتی در زمینه تجاوز جنسی مواجه است، مدعی است قربانی یک توطئه پس از افشای اسناد محرمانه درباره جنگ های عراق و افغانستان شده است.

از سوی دیگر “ریکاردو پاتینو” وزیر خارجه اکوادور به خبرنگاران گفته است: اتهامات علیه آسانژ درباره فساد اخلاقی و آزار و اذیت جنسی که در سوئد تنظیم شده، خنده آور است.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ