حمایت همه جانبه قطر و عربستان از جریان های سلفی در شمال لبنان

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی ‘النهار’ روز چهارشنبه با اشاره به گسترش دامنه جریان های سلفی در شمال لبنان نوشت: این مساله ثابت شده که جریان های سلفی در شمال لبنان به خصوص در شهر ‘طرابلس’ و مناطق ‘ضنیه’، ‘منیه’ و ‘عکار’ به صورت گروههای سیاسی حامل سلاح، سازماندهی شده اند.

این گروهها حمل کردن سلاح را از جمله کار سیاسی خود می دانند و ظهور گروههای مسلح در منطقه شمال لبنان طی دو ماه گذشته، در چارچوب این استراتژی تفسیر می شود.

این روزنامه با اشاره به عوامل پشتیبانی مالی و نظامی جریان های سلفی لبنان تأکید کرد: این جریان ها، ابتدا در طرابلس به صورت گروههای کوچک و محدود در شمال لبنان فعالیت می کردند، اما به مرور زمان، به نیروهای فعال و مسلح و حتی وابسته به برخی طرف های غیر رسمی و رسمی لبنان تبدیل شده اند و برخی اعضای این جریان ها، در حوادث امنیتی اخیر در شمال لبنان نیز کشته شده اند.

با ادامه فعالیت جریان های اصولگرای اسلامی در شمال لبنان و کاربرد سلاح و دارایی ها به شکل وسیعی در جریان این درگیری ها، وضعیت این منطقه به شرایط بحرانی نزدیک شده است.

اینک جریان های سلفی و طرفداران آنها با هدف یاری رساندن به گروههای مخالف نظام سوریه در مناطق مرزی میان سوریه و لبنان مستقر شده اند و برخی از این گروهها نیز برای جنگ با نظام سوریه به این کشور نفوذ کرده اند؛ برخی هم به علت اختلاف با ارتش آزادیخواه سوریه، به لبنان بازگشته اند.

النهار با اشاره به میزان تأثیر جریان های افراطی اسلامی بر جریان ‘المستقبل’ وابسته به

‘سعد حریری’ نوشت: اعضای جریان المستقبل عقیده دارند، تعداد اعضای جریان های سلفی در لبنان به هزاران تن می رسد و اکثرا آنها قادر به تحمیل عقیده خود در مناطق شمال، جنوب، بقاع و بیروت هستند.

این روزنامه لبنانی با اشاره به کم شدن نفوذ سیاسی جریان المستقبل در طرابلس نوشت: نفوذ جریان سیاسی المستقبل در برابر نفوذ جریان سیاسی شیخ ‘الاسیر’ (رهبر سلفی ها در جنوب) و هواداران وی، اینک بسیار ضعیف شده و جریان های سلفی در آینده ای نزدیک به گروه های بسیار بزرگتری تبدیل خواهند شد.

با وجود چنین فضایی در شمال لبنان، اعتبار سیاسی برخی سیاستمداران نزدیک به جریان های سلفی در شمال کاسته شده است.

از سوی دیگر منابع امنیتی لبنان روز چهارشنبه با اشاره به تحرکات جدید سلفی ها در اردوگاه های فلسطینی لبنان گفتند، سلفی ها با سوء استفاده از بی ثباتی امنیتی در لبنان، در اردوگاه های فلسطینی نفوذ کرده و برای فعالیت های آتی خود، اقدام به سنگربندی و ذخیره سازی مهمات کرده اند.

منابع امنیتی لبنان با اشاره به حوادث امنیتی اخیر در اردوگاه های ‘نهرالبارد’ و ‘عین الحلوه’ در شمال و جنوب این کشور گفتند: بروز این حوداث برخلاف گذشته از درجه خطر بالایی برخوردار بوده و بسیار نگران کننده است، زیرا وقوع این حوادث در حقیقت، یک انقلاب در داخل اردوگاه های فلسطینی علیه نیروهای امنیتی لبنان محسوب می شود و علت آن نیز اعمال تدابیر شدید امنیتی از سوی ارتش لبنان در اطراف اردوگاه های پر جمعیت فلسطینی است.

این منابع تأکید کردند: نیروهای نظامی لبنان به هیچ کس اجازه نخواهند داد تا از شرایط امنیتی لبنان سوء استفاده کند و استقرار و ثبات این کشور را برهم بزند.

۱۵۹۲

خاورم*۲۰۲۳**۱۰۳۰**۱۰۸۰

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۰۴۱۶۸


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *