حمیدزاده: حضور «حریم سلطان» و «عشق ممنوع» در نمایشگاه کتاب مانعی ندارد

۱۱اردیبهشت،

مدیر کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب تهران گفت: «چاپ این کتاب‌ها با رعایت تمام ضوابط انتشار یافتن کتاب صورت گرفته و می‌توانند چاپ و پخش شود. بنابراین عرضه آنها در نمایشگاه از نظر من بلامانع است.» این در حالی است که وزیر ارشاد دستور جمع‌آوری این کتاب‌ها را صادر کرده است.
 

مجید حمیدزاده، رئیس کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران دربارهٔ موضوع توزیع رمان‌های عشق ممنوعه و حریم سلطان گفت: این اشتباه است که گاهی سریال و فیلمی ممکن است دارای مختصات یا هنرنمایی‌هایی باشد که در کتاب منتقل نشوند. بنابراین ما با این هنرنمایی‌ها و این که فیلم دارای چه مختصاتی است کاری نداریم. چنین چیزی را باید سازمان سینمایی رسیدگی کند، اما این که به عنوان نوشته به صورت کتاب آمده است، باید اشاره کنیم که این کتاب کارهای مربوط به نشرش انجام شده است. عشق ممنوعه هم همین طور است.

 

وی افزود: این کتاب‌ها چه قبل و چه بعد از پخش سریال‌ها انتشار یافته باشند، باید فیلم و کتاب را نباید باهم مخلوط کرد. ممکن است آن چه در کتاب هست، در فیلم نباشد. بعضی موارد هست که در نوشته نمود بسیاری ندارد، ولی در تصویر دارد. در حوزه کتاب، طبق ضوابط ارزیابی کتاب‌ها، مشکلی نداشته و به این دو مجوز اعطا شده است.

 

حمیدزاده در بخشی از این گفتگو گفت: هم عشق ممنوع هم حریم سلطان در حوزه سینما دارای مشکلاتی است که معاونت سینمایی باید اظهار نظر کند، اما چاپ این کتاب‌ها با رعایت تمام ضوابط انتشار یافتن کتاب صورت گرفته و حداقل‌های ممیزی هم دربارهٔ آن‌ها لحاظ شده، مجوز گرفته و می‌تواند چاپ و پخش شود و از نظر من عرضه آن بلامانع است. در مورد این دو کتاب برخوردی با ناشر نخواهد شد و می‌توانند در نمایشگاه عرضه شوند.

 

وی دربارهٔ سخنان وزیر ارشاد دربارهٔ بررسی دوباره آثار مجوزداری که دربارهٔ‌شان بحث و نظر وجود دارد، گفت: احتمال اشتباه در کار، در میزان اندک وجود دارد. ممکن است من کتابی را بررسی کرده و مجوز داده باشم و شما ایرادی بگیرید. بعد هم من ببینم ایراد شما وارد است. ما برائ خودمان عصمت قائل نیستیم اگر اشکال و اعتراضی باشد برسی می‌شود.

 

مدیر کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب در ادامه گفت: هر زمانی متوجه خطا شویم باید خطا را اصلاح کنیم، مانند مواد دارویی و غذایی. ما هر زمانی متوجه شویم مواد دارویی فاسد است نباید اجازه دهیم به دست مردم برسد. در حوزه کتاب هم هر زمانی متوجه شویم جلوی آن را خواهیم گرفت؛ چون قبلا مجوز گرفته است، باید به نحوی خسارتش جبران شود. چون وقتی مجوز دادیم، تعهد داریم. جلوی ضرر را از هر جایی بگیریم منفعت است.

 

وی در پایان دربارهٔ تخلفات صورت گرفته در نمایشگاه گفت: روز دوم تخلفی در بین ناشران دیده شد. در حوزه تخلفات در قیمت ناشران داخلی در حدی نزدیک به صفر هستیم. در روز اول از ۳۰۰ هزار عنوان ۸ مورد تخلف داشتیم  و در روز دوم حدود ۲۰ تخلف به چشم خورده است.

 

۵۷۵۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ