خبری از تسهیلات ۲۰۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان نیست

خبری از تسهیلات ۲۰۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان نیست

در شرایطی که صنعت خودرو ایران به دلیل بحران نقدینگی، بهار امسال را با کاهش ۳۶ درصدی تولید پشت سر گذاشته است، موضوع اختصاص تسهیلات ۲۰۰۰ میلیارد تومانی به این صنعت برای جلوگیری از افت بیشتر تولید خودرو با وجود گذشت حدود ۲۰ روز هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است.

به گزارش «عصرخودرو» به نقل  از ایسنا، حدود سه هفته پیش جلسه کارگروه حمایت از تولید به ریاست معاون اول رییس‌جمهوری در شرکت ایران خودرو برگزار شد. در آن جلسه به دنبال گزارش معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضعیت نقدینگی صنعت خودرو، اعضای کارگروه حمایت از تولید با اختصاص ۲۰۰۰ میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا برای حل مشکل نقدینگی به‌ویژه پرداخت مطالبات قطعه‌سازان موافقت کردند.

پس از این جلسه معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که طبق هماهنگی‌های صورت گرفته مصوبه کارگروه حمایت از تولید در خصوص اختصاص تسهیلات به صنعت خودرو در اولین جلسه شورای پول و اعتبار مطرح و مصوبات آن اخذ خواهد شد.

در این شرایط اگرچه قرار بود که جلسه شورای پول و اعتبار برای بررسی اختصاص تسهیلات به صنعت خودرو سه‌شنبه ۲۱ تیرماه برگزار شود، اما این جلسه برگزار نشد.

پیش از این دبیر انجمن خودروسازان با انتقاد از عدم بررسی موضوع پرداخت تسهیلات به صنعت خودرو در جلسه حدود سه هفته پیش شورای پول و اعتبار، خواهان تسریع در روند اعطای تسهیلات جهت جلوگیری از زمینگیر شدن صنعت خودرو شده بود.

طبق‌ جدیدترین آماری که در روزهای اخیر منتشر شده، در سه ماهه اول امسال تولید خودرو در کشور با کاهش ۳۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو شده است.

دبیر انجمن خودروسازان در بیان دلایل کاهش شدید تولید خودرو اظهار کرده که ا توجه به بحران نقدینگی مقرر شد ۲۰۰۰ میلیارد تومان در کمترین زمان ممکن در اختیار صنعت خودرو قرار گیرد. انتظار داشتیم در شرایط فعلی به سرعت در زمینه اختصاص این تسهیلات اقدام شود که متاسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

به گفته نعمت‌بخش در صورتیکه تسهیلات ۲۰۰۰ میلیارد تومانی به سرعت اختصاص یابد، به تدریج شیب کاهش تولید خودرو کمتر خواهد شد در غیر این صورت روند کاهش تولید با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

جمعه ۲۳ تیر   ۱۰:۵۸


منبع:عصرخودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ