خبر خالکوبی یا تتو ترانه علیدوستی صحت دارد؟ + عکس

عکس تتوی ترانه علیدوستی واقعی است/ این تتو نشانه چیست؟
ممتاز نیوز- در میان تصاویری که از نشست خبری عوامل فیلم فروشنده با حضور اصغر فرهادی، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی منتشر شد عکسی وجود دارد که در آن آستین پیراهن ترانه علیدوستی بازیگر این فیلم قدر بالاتر از معمول رفته و نقش یک تتو بر ساعد وی مشخص شده است. همین کافی بود تا این تصویر در شبکه های اجتماعی دست به دست شود اما این نشانه نا آشنا مربوط به چه چیزی است و چه معنی دارد؟
معنی خالکوبی عجیب ترانه علیدوستی چیست؟
تصویر از یکی تجمعات پرو چویس/  «بدن من، حق من، انتخاب من» شعار این گروه است

هرچند استفاده از این نشانه در میان گروه های فمنیستی و طرفداران فمینیسم رواج دارد اما منحصر به تمام آنها نیست و جمعیت های خاص و کوچکتری از آنها نیز از همین نشانه استفاده می کنند. یکی از مشهور ترین آنها جنبشی به نام «جنبش پرو چویس pro choice» است که برای آزادی سقط جنین در سراسر دنیا فعالیت می کند. کافی است عبارت feminist symbol را در جسجتوی تصاویر گوگل وارد کنید.

«بدن من، حق من، انتخاب من» شعار این گروه است.

این گروه بر خلاف گروه های دیگر مثل پرو لایف (pro life)، پرو فامیلی(pro family) و پرو چایلد(pro child) با گرایش های متفاوت که نشانه های مربوط به خود را دارند، از همین علامت معروف استفاده می کند که بر دستان علیدوستی دیده می شود.

جنبش پروچویس حرکتی سیاسی-اجتماعی است که از حق انتخاب زنان برای سقط جنین زنان حمایت می کند. این جنبش معتقد است که سقط جنین باید برای زنان آزاد و در دسترس همه آن ها باشد. جرقه این جنبش در سال ۱۹۷۳ و پس از آن زده شد که دادگاه عالی آمریکا در حکمی اعلام نمود که قانون اساسی آمریکا حق سقط جنین را محترم می شمارد.

آنها از منظری کاملاً لیبرال به حق سقط جنین می نگرند و هیچ دلیلی برای غیراخلاقی بودن این عمل نمی بینند؛ برای مثال اگر زنی در سفری طولانی باشد و متوجه شود که باردار است و با این وضع ناگزیر باشد سفر خود را به تعویق افکند، می تواند دست به سقط جنین بزند، حتی اگر جنین او هشت ماهه باشد. لازم نیست پای جان مادر در میان باشد، تا سقط را مجاز بشماریم . بلکه کافی است که زن باردار تصمیم به این کار بگیرد.

در دوران مدرن اولین کشوری که سقط جنین را قانونی کرد شوروی در سال ۱۹۲۰ بود. پس از این که سقط جنین در دهه ۵۰ در بسیاری از کشورهای غربی قانونی شد. این جنبش برخلاف بسیاری از گروه های دیگر مرکزیتی ندارد.

در کشور ایران هم طبق قوانین تطبیق شده با فقه و شرع سقط جنین محدودیت های قانونی دارد و تنها پس از طی روند تعریف شده با اجازه نهاد های صاحب صلاحیت امکان پذیر است.

* عکس تتو ترانه علیدوستی جعلی نیست

پس از انتشار عکس خالکوبی ترانه علیدوستی عده معتقد بودند این تصویر ساختگی است و آن را محصول بکارگیری نرم افزار فتوشاپ دانستند اما مرور عکسهای خبرگزاری ها صحت عکس را تایید کرد.
علیدوستی مادر یک کودک خردسال به نام حنا است. درج چنین نشانه ای بر روی بدن یک بازیگر زن ایرانی که جایگاه مادری دارد سوالات و نقاط ابهام بسیاری را به وجود آورده است. سوالاتی که همه امیدوارند برای آن توضیح مناسبی وجود داشته باشد
عکس های متقاوتی از ترانه که در سایت ها و کانال های خبری در حال رد و بدل شدن است:
اولین عکس های منتشر شده از خبرگزاری ایلناسایت فردا
ادعای خبرگزاری دیباچه 
تصویر پایین: فتوشاپ توسط یک سایت
تصویر بالا: عکس واقعی و بدون فتوشاپ

خبرگزاری تسنیم

هنوز مشخص نشده است که خالکوبی ترانه علیدوستی فتوشاپ است یا واقعیت دارد. البته حاشیه سازی برای سلبریتی ها هیچ پایانی ندارد و آنها باید همیشه با حواس جمع جلوی دوربین عکاسان حاضر شوند تا اگر سوژه رسانه شوند بتوانند از خود دفاعی داشته باشند.این هم آخرین پست اینستاگرام از صفحه ترانه علیدوستی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *