خسرو سینایی: به دنبال ساختن آثار جشنواره ای نیستم

خسرو سینایی: به دنبال ساختن آثار جشنواره ای نیستم

به گزارش شبکه ایران خسرو سینایی، نویسنده و کارگردان صاحب نام سینما معتقد است که جنگ برای هر کشوری سرنوشت سازاست. حال اگر این جنگ وجهه ای ملی و الهی داشته باشد به تبع آن هنر هم از آن تأثیر می گیرد. خسرو سینایی کارگردان سینما در گفتگویی با روابط عمومی جشنواره مقاومت با بیان این مطلب گفت: زمانی که در کشورمان صحبت از جنگ و رابطه آن با سینما می کنیم، طبیعی است که موضوعاتی چون رشادت، شهادت طلبی و ایثار مفهوم تازه ای می گیرند و در واقع سینماگران به نوعی تاریخ سازی می کنند تا واقعیت های جنگ را نشان دهند.
وی ادامه داد: در سینمای دنیا نمونه زیادی از آثار جنگی تولید شده که تعداد انگشت شماری بیانگر ارزش های انسانی و الهی هستند که می توان به آثار فیلمسازانی چون ویلیام وایلر و فرانک کاپرا اشاره کرد که در این زمینه آثار ماندگار بسیاری خلق کرده اند. سینایی با بیان اینکه هر فیلمسازی که بخواهد فیلم بسازد، خواه ناخواه نگاه خودش را در اثرش منتقل می می کند افزود: بسیاری از کارگردانان ما موضوعاتی مثل جنگ را انتخاب کردند، چرا که دست فیلمساز برای خلق آثار اکشن و حادثه ای باز است. اما در این میان بعضی ها تلاش کردند نگاه آرام تری به جنگ داشته باشند و آن را بیشتر یک پدیده مخرب و تاسف بار نشان دهند.

وی ادامه داد : در دوران جنگ و هشت سال دفاع مقدس سینمای ایران به فیلم های اکشن و حادثه ای گرایش داشت و بعد از آن به سمت فیلم های آرام سوق پیدا کرد. سینایی با اشاره به تجربه خود در ساخت دو فیلم جنگی به نام های «درکوچه های عشق» و دیگری «مثل یک قصه» افزود: می خواستم در فیلم “مثل یک قصه”نشان بدهم که حتی در بدترین شرایط هم می توان انسان خوبی بود. درست است که جنگ قانون خودش را دارد اما در بدترین شرایط هم باید کوشش ما بر این باشد که رفتاری انسانی داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت جشنواره ها در گسترش یک گونه سینمایی گفت: بعد از انقلاب که تعداد جشنواره ها بیشتر شد، من متوجه این مسئله شدم که وقتی فیلمی می سازیم، همان سال با همان سوژه خاص فیلم های بیشتر و بیشتری هم ساخته می شود و به این نتیجه رسیدم یا کسانی که فیلم ها را انتخاب می کنند، با تفکر یکسانی این کار را انجام می دهند یا کسانی که اجازه ساخت این فیلم ها را می دهند فیلم هایی مطابق با تفکر خودشان ، مجوز صادر می کنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل من همیشه دنبال این هستم که فیلم جشنواره ای و گیشه ای نسازم هنرمند اگر خودش باشد فیلمی که می سازد نیز از اصالت برخوردار خواهد بود. من کار خاصی انجام نمی دهم فقط سعی می کنم آنچه را تجربه می کنم در فیلم به تصویر بکشم.

پایان مطلب/


شبکه ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ