خشکیدن ۵۰۰هزار هکتار تالاب در مرز خوزستان و عراق

محیط زیست > آب– معاون سازمان محیط‌زیست کشور اعلام کرد که تالاب‌های مرزی بین ایران و عراق کاملا خشک شده که فقط ۵۰۰هزار هکتار این تالاب‌ها در مرز استان خوزستان قرار دارد.

علی محمد شاعری با اشاره به شروع خشک شدن تالاب‌های کشور عراق از دهه ۹۰ به دستور صدام برای مقابله با معارضان، گفت: تا سال ۲۰۰۳میلادی مساحت تالاب‌های عراق به حدود هزار کیلومترمربع کاهش یافت که این به‌معنای خشک شدن ۹۰درصد از تالاب‌های این کشور در یک دوره ۱۰ساله است. به گفته معاون محیط‌زیست سازمان حفاظت محیط‌زیست، پس از صدام احیای بخشی از تالاب‌ها شروع شد و قسمت‌هایی که احیا شد مجددا به کاربری‌های کشاورزی تبدیل شد که بدین‌ترتیب نزدیک به یک میلیون هکتار از تالاب‌های عراق تنها طی دو دهه گذشته خشک شد.

شاعری افزود: تالاب‌هایی که در دو دهه گذشته هوای منطقه را فیلتر می‌کردند و نقش تعادلی در اکوسیستم عراق داشتند اکنون به محل انباشت ریزگردهایی تبدیل شده که با کوچک‌ترین باد و توفان جابه جا می‌شوند. شاعری با اشاره به فعالیت‌های ناکافی برخی کشورها در عراق به‌منظور مقابله با ریزگردها گفت: دولت عراق روش احیای تالاب‌ها را می‌داند و اکنون نوبت آن کشور است که با تأمین منابع، اقدامی عملی در اجرایی‌شدن طرح‌ها انجام دهد که متأسفانه دولت عراق اولویت چندانی برای احیای تالاب‌ها و بیابان‌زدایی قائل نیست.

معاون سازمان محیط‌زیست کشور با بیان اینکه تالاب‌های مرزی ایران و عراق به کلی خشک شده‌اند، تأکید کرد: ۵۰۰هزار هکتار این تالاب‌ها که در استان خوزستان وجود دارد به‌صورت کامل خشک شده و بیشترین مشکل گردوغبار و ریزگردها نیز از همین تالاب‌های خشک شده است.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ