خط دوم انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران اجرا می شود

به گزارش ممتازنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،

این طرح با هدف انتقال سالانه ۲۷۸ میلیون مترمکعب از پساب تصفیه خانه جنوب تهران به دشت های ورامین، پاکدشت و شهرری اجرا می شود.

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، “علی حسین معیدی نیا” سرپرست طرح احداث خط دوم انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به دشت های ورامین، پاکدشت و شهر ری گفت: خط اول طرح شامل یک کانال بتنی ذوزنقه ای به طول ۳۶ کیلومتر بوده که قریب ۲۵ سال از ساخت آن می گذرد. در حال حاضر این خط ظرفیت انتقال چهار مترمکعب بر ثانیه از پساب های تصفیه خانه جنوب تهران به دشت ورامین را دارا می باشد.

وی افزود: از آنجا که ظرفیت خروجی تصفیه خانه جنوب تهران دارای نوسان بوده و قادر خواهد بود تا میزان ۱۳ مترمکعب برثانیه پساب را در شرایط حداکثری تولید نماید لذا جهت انتقال مابقی ظرفیت خروجی تصفیه خانه به دشت ورامین لازم بود تا سامانه خط دوم طرح نیز اجراشود.

وی با اشاره به اینکه خط دوم انتقال تصفیه خانه جنوب تهران با ظرفیتی بالغ بر ۹ مترمکعب بر ثانیه احداث می شود، گفت: این سامانه شامل یک خط لوله به طول ۳۶ کیلومتر با قطر سه متر و از نوع GRP  است که در مجاورت خط اول (کانال موجود تهران) تعبیه خواهد شد.

معیدی نیا اظهارداشت: با اجرای این سامانه سالانه ۲۰۳ میلیون مترمکعب نیاز آب کشاورزی دشت ورامین، ۲۵ میلیون متر مکعب نیاز آب کشاورزی شهر ری و همچنین ۵۰ میلیون مترمکعب تغذیه مصنوعی دشت ورامین تامین خواهد شد.

وی هزینه اجرای طرح را بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال عنوان و با اشاره به مزایای مهم آن، اظهارداشت: با اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از بحران آب زیرزمینی دشت ورامین، امکان تامین آب قابل تنظیم برای حدود ۲۵ هزار هکتار از شبکه ۵۰ هزار هکتاری ورامین و شهرری فراهم خواهد شد که نقش بسزایی را در تولیدات کشاورزی و افزایش ضریب ماندگاری کشاورزان در منطقه ایفا می نماید.

وی تصریح کرد: باتوجه به آنکه خط اول (کانال روباز موجود) به لحاظ عبور از مناطق مسکونی و شهری، مشکلات زیست محیطی و اجتماعی عدیده ای را سبب شده، بنابراین استفاده از لوله و انتقال پساب از طریق مجرای سرپوشیده در خط دوم، تا حد زیادی مشکلات فوق را در آینده برطرف خواهد کرد./س


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ