خلاصی از پاک کردن شیشه خودرو با پوشش فوق نازک

۱۹م اسفند ،

خلاصی از پاک کردن شیشه خودرو با پوشش فوق نازک

محققان مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)‌ پوشش تازهی برائ شفاف نگه داشتن شیشه خودرو، بخصوص پیشگیری از یخ زدگی و مه گرفتگی در فصول بارندگی طراحی کردند.

به نقل از ایسنا،  تمیز کردن شیشه خودرو بویژه پس از بارش سنگین برف بسیار دشوار است، اما انجام این کار با عرضه پوشش محافظ شیشه خودرو توسط محققان MIT ‌بزودی به فراموشی سپرده خواهد شد.

پوشش تازه قابلیت تمیز نگه داشتن شیشه خودرو در برابر یخ زدگی و مه گرفتگی را داشته و می تواند در عین عبور دادن آب باران، رطوبت را از محیط جذب کند.

«مایکل رابنر» و «رابرت کوهن» از محققان MIT‌ خاطر نشان می کنند، پوشش تازه بصورت همزمان لایه محافظی در برابر حالت مه گرفتگی (غبار) و یخ زدگی ایجاد می کند که طیف گسترده ای از کاربردها شامل شیشه خودرو تا عینک و لنز دوربین را پوشش می دهد.

در حال حاضر بهترین پوشش ضد آب برائ شیشه خودرو در شرایط بارندگی شدید طراحی شده است، اما بدلیل عدم جذب رطوبت قادر به حذف حالت مه گرفتگی نیست.

جدیدترین نمونه شیشه ضد آب – یخ زدگی zwitter-wettable surface‌ (سطح مرطوب ترکیبی) نامیده می گردد که با جذب مولکول های رطوبت از محیط، مانع از ایجاد مه گرفتگی شیشه خودرو می گردد و درعین حال آب باران را دفع می کند.

این سطح در فرآیندی موسوم به لایه به لایه ساخته می گردد و دو پلیمر مختلف شامل پلی وینیل الکل و پلی آکریلیک اسید روی سطح شیشه قرار می گیرند که در حقیقت خاصیت همزمان هیدروفوبیک (آب گریز) و هیدروفیلیک (آب دوست) را ایجاد می کند.

 

یکشنبه ۲۰ اسفند   ۱۰:۲۴

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ