داروی ضدسرطان نانویی در مرحله ثبت برای صادرشدن است

ممتاز نیوز : دکتر ˈسعید سرکارˈ در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برای وارد شدن نانو دارو به هرکشوری، آن کشور می بایست آزمایشگاه های مخصوص خود را انجام دهد و تائیدیه های آن کشور را صادر کند.

وی افزود: کشور مالزی درخواست دریافت این دارو را داشته است.وی گفت: این دارو دارای دارویی مشابه است که شرکت آمریکایی ارایه می داد و هر ۲۰ میل از این دارو برای تزریق یک میلیون و ۷۵۰ تومان بود و داروی تولید شده در داخل کشور به قیمت ۲۶۵ هزار تومان به بازار عرضه می شود که یک ششم قیمت وارداتی تولید و عرضه شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: وکسوروبیسین (Doxorubicin HCl) یک ترکیب ضد سرطان است که طیف فعالیت ضد توموری وسیعی دارد و برای درمان بسیاری از انواع سرطانها مورد استفاده قرار می گیرد.وی افزود: با این حال این ماده دارویی در فرم غیرنانویی خود دارای عوارض جانبی شدیدی است که از آن جمله می توان به ایجاد سمیت قلبی اشاره کرد. از این رو استفاده از ˈدوکسوروبیسینˈ برای درمان بیماران سرطانی با محدودیت مواجه است.

سرکار خاطرنشان کرد: برای رفع این معضل و کاهش عوارض جانبی داروی مذکور اقدامات زیادی انجام گرفته که از آن جمله می توان به محصور نمودن آن در داخل سامانه های نانو ذره ای مانند لیپوزوم ها اشاره کرد.به گفته وی فناوری تولید فرم نانولیپوزومی دوکسوروبیسین تاکنون در انحصار چند شرکت خارجی بوده است.از این نانو دارو برای درمان سرطان تخمدان، سرطان سینه، سرطان مولتیپل میلوما و سرطان کاپوسی سارکومای همراه در بیماران مبتلا به ایدز استفاده می شود و در درمان بسیاری از سرطانهای دیگر در فاز مطالعات بالینی است.

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ