دانشگاه آزاد اسلامی رتبه دوم دانشگاه‌های خصوصی در منطقه را کسب کرد

۰۵خردادماه،

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری:

سرپرست ISC گفت: نظام scimago گزارش رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را برای سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی (با احتساب تمام واحدها) و دانشگاه تهران در رتبه‌های اول و دوم کشور قرار دارند.

به گزارش  گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی، جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: نظام scimago گزارش رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را برای سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که این گزارش حاوی تعدادی از شاخص‌های علم سنجی است که بر ابعاد اصلی عملکرد پژوهشی مؤسسات تأکید دارد.
 
وی افزود: هدف از این رتبه بندی در واقع ارزیابی عملکرد پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشورها در سطح جهان است.
 
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: دوره‌ای که در این رتبه‌بندی مدنظر قرار گرفته است تولیدات علمی کشورها در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ است و جدول‌های رتبه‌بندی شامل اسامی مؤسساتی می‌شود که حداقل ۱۰۰ مدرک علمی از هر نوع را در سال ۲۰۱۰ که توسط پایگاه Scopus گردآوری شده است، منتشر کرده‌اند.
 
سرپرست ISC ادامه داد: در این رتبه‌بندی نام ۳۲۹۰ مؤسسه آموزش عالی و پژوهشی ملاحظه می‌شود که مسئول بیش از ۸۰ درصد از عملکرد علمی جهان در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ می باشند که توسط پایگاه Scopus نمایه‌سازی شده است.
 
وی افزود: با در نظر گرفتن تعداد مؤسسات( ۳۲۹۰ موسسه)، ایالات متحده آمریکا با ۵۲۱ مؤسسه دارای بیشترین دانشگاه یا پژوهشگاه در این نظام رتبه‌بندی است. جمهوری خلق چین با ۳۳۲ مؤسسه در جایگاه دوم قرار دارد.
 
رئیس مرکز منطقه‌ای اظهار داشت: تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران در این رتبه بندی ۴۵ مؤسسه است که در این بین تنها ۶ دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بقیه به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعلق دارند.

از مجموع ۴۵ دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران تنها نام سه مؤسسه پژوهشی شامل پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، بیمارستان شریعتی و مرکز تحقیقات مواد و انرژی از مجموع مراکز پژوهشی کشور در این فهرست قابل ملاحظه است.
 
وی اضافه کرد: البته نام دانشگاه آزاد اسلامی ایران نیز به عنوان یک دانشگاه خصوصی در بین اسامی ۴۵ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی کشور قرار دارد.
 
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد (با احتساب تمام واحدها و تحت یک نام کلی)، مقام اول کشوری و دوم منطقه‌ای و ۲۳۱ جهان را به خود اختصاص داده است.
 
وی گفت: رتبه دوم کشور به دانشگاه تهران تعلق دارد که رتبه منطقه‌ای و جهانی دانشگاه تهران به ترتیب ۵ و ۲۵۹ است.
 
مهراد افزود: البته دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر به ترتیب در مکان‌های سوم، چهارم و پنجم کشوری و در جایگاه هفتم، دهم و شانزدهم منطقه‌ای و در رتبه‌های ۴۲، ۴۶۴ و ۵۸۵ جهان نشسته‌اند.
 
سرپرست ISC گفت: رتبه‌های ۶ تا ۱۰ کشوری به دانشگاه‌های تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، شیراز، صنعتی اصفهان و فردوسی مشهد تعلق دارد و رتبه‌های منطقه‌ای این دانشگاه‌ها به ترتیب ۱۷، ۲۰، ۳۳، ۴۰ و ۴۲ است.
 
به گفته مهراد، جایگاه این دانشگاه‌ها در بین ۳۲۰۰ دانشگاه موجود در گزارش این نظام رتبه‌بندی ۵۹۵، ۶۶۷، ۹۲۲، ۱۰۷۹ و ۱۰۸۴ است.
 
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: کشور ترکیه نیز که در منطقه خاورمیانه قرار دارد و جزو کشورهای نوظهور علمی است دارای تعداد بیشتری دانشگاه در این نظام رتبه‌بندی است، اما رتبه دانشگاه‌های ترکیه همانند تولید علم در مقایسه با دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران، وقتی چهار دانشگاه اول هر یک از این دو کشور را در سطح منطقه و جهان مقایسه می‌کنیم پایین‌تر از رتبه دانشگاه‌های ایران است.
 
وی ادامه داد: دانشگاه‌های استانبول، حاجت تپه، آنکارا، قاضی و فنی خاورمیانه که به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم کشوری را به دست آورده‌اند، در سطح منطقه در جایگاه ۸، ۹، ۱۲، ۱۳ و ۱۵ قرار دارند. رتبه های جهانی این پنج دانشگاه به ترتیب ۴۱۶، ۴۳۳، ۴۸۸، ۵۰۶ و ۵۶۴ است و ششمین دانشگاه ترکیه که دانشگاه اژه است دوباره دارای رتبه منطقه‌ای و جهانی پایین‌تر از ششمین دانشگاه ایران یعنی تربیت مدرس است، رتبه دانشگاه اژه در سطح منطقه ۱۸ و در سطح جهان ۶۲۵ است.
 
سرپرست ISC خاطرنشان کرد: از سایر کشورهای اسلامی دانشگاه‌های جمهوری مصر درخور توجه است. در این کشور دانشگاه‌های قاهره، عین‌الشمس، مرکز ملی تحقیقات، دانشگاه منصوره و دانشگاه اسکندریه که به ترتیب حائز رتبه های اول تا پنجم کشوری می باشند دارای رتبه‌های ۱۴، ۲۷، ۲۹، ۴۱ و ۴۸ منطقه ۵۲۶، ۸۸۲، ۸۹۹، ۱۰۸۱ و ۱۱۱۱ جهان می باشند.
 
به گفته سرپرست ISC، نگاه اجمالی به رتبه‌های جهانی دانشگاه‌های مصر و مقایسه آن با پنج دانشگاه اول ایران تفاوت فاحشی را از نظر رتبه و نفوذ علمی نشان می‌دهد.
 
مهراد ادامه داد: دانشگاه کویت نیز دارای رتبه ۳۶ منطقه و ۱۰۱۵ جهان است. از طرف دیگر، دانشگاه قطر با کسب رتبه ۱۴۵ منطقه‌ای و ۲۸۸۰ بین‌المللی در فهرست ۳۲۹۰ دانشگاه جهان قرار دارد.
 
رئیس مرکز منطقه‌ای گفت: رتبه‌بندی scimago از نظر شاخص های مورد استفاده بیشتر شبیه رتبه‌بندی‌های لایدن در هلند، ترکیه و تایوان است.
 
وی افزود: عمده شاخص‌های مورد استفاده در این سه نظام رتبه‌بندی شامل مقالات، استنادها و همکاری‌های بین‌المللی در سطح مؤسسات و نویسندگان است. بر این اساس این نوع نظام‌های رتبه‌بندی متفاوت از رتبه‌بندی‌های ISC، QS، Times و شانگهای می باشند.
 
وی گفت: البته رتبه‌بندی‌های اخیر معیارهای دیگری را نیز لحاظ کرده‌اند که در نظام های رتبه بندی یاد شده در بالا ملاحظه نمی‌شود.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ