داوری جدی در اولین جشنواره فیلم یاس، دغدغه فیلمسازان را بیشتر کرد

۲۵اردیبهشت،

به گزارش سینماپرس، «علی معلم» تهیه کننده سینما و مدیر مسئول ماهنامه «دنیای تصویر» در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره، ضمن تاکید برجدی بودن جشنواره فیلم یاس، برگزاری آن را سبب افزایش سطح کیفی تولیدات ویدئویی دانست.

وی دربارهٔ فلسفه وجودی جشنواره بین‌المللی فیلم یاس تهران گفت: وجود چنین جشنواره‌ای می‌تواند برائ سازندگان تولیدات تلویزیونی ایجاد انگیزه کند. اساساً جشنواره اشتیاق هنرمندانه را روشن می‌کند و این اشتیاق سبب پیشترفت هنرمندان می‌شود. شاید بتوان گفت که این مهم‌ترین سبب ایجاد جشنواره‌های متعدد دردنیا است. جشنواره فیلم یاس نیز اگر با ثبات رأی و تداوم همراه باشد، می‌تواند تاثیرات ویژه‌ای داشته باشد.

 

معلم که یکی از داوران اولین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم یاس تهران بود، دربارهٔ تاثیر داوری‌ها بر روند کیفی آثار، توضیح داد: جشنواره نباید با شرکت‌کنندگان تعارف داشته باشد و بهتر است که نقد و حضور رسانه‌ای در آن، جدی‌تر باشد. سال قبل هم این موضوع را در هیأت داوران جشنواره فیلم‌های ویدئویی یاس مطرح کردیم تا آثار شرکت داده شده در جشنواره بسیار جدی داوری شوند. حتی درچند رشته نیز به سبب پائین بودن کیفیت آثار،کاندیدایی نداشتیم. به هرحال اگرجشنواره‌ای جدی نباشد، جایزه آن نیز بی‌ارزش خواهد بود.

 

مدیرمسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» درادامه، دربارهٔ برگزاری دوره اول جشنواره فیلم یاس در جزیره ابوموسی نیز گفت: مردم در شهرستانهای دور مانند ابوموسی از ورود جشنواره‌ها و اتفاقهای فرهنگی حمایت می‌کنند و جشنواره یاس برائ برقراری این ارتباط قدم خوبی برداشته بود.

 

معلم با اشاره به برپایی دومین جشنواره یاس در چهارگوشه کشور، گفت: بهتر است مکان برگزاری این جشنواره  درشهرستان‌ها گردشی باشد چرا که این جشنواره‌ها می‌تواند بسیاری از محرومیت‌های فرهنگی را برطرف کند و حتی می‌تواند اماکن و زیرساخت‌های فرهنگی را ایجاد کنند. به عنوان مثال کن شهر کوچکی در جنوب فرانسه است اما امروز شهرت آن جهانی است و پتانسیل‌های اجرایی و سینمایی بسیار خوبی دارد.

 

دومین جشنواره بین‌المللی فیلم یاس تهران به دبیری «محمدرضا عباسیان» در دو بخش کلی مسابقه فیلم‌های ایرانی و مسابقه بین‌الملل از ۱۰ تیرماه لغایت ۱۵ تیرماه در تهران و به طور همزمان در چهارگوشه کشور(ماکو، سرخس، خرمشهر و چابهار) برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام/ف – ب.ب 


سینماپرس
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ