درآمد ۴۰ میلیارد دلاری از پارس جنوبی در سال ۹۰

۲۰ آبان ،

145-9.jpg

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از برداشت حدود ۸۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و۱۱۷ میلیون بشکه میعانات گازی از مخزن گازی پارس جنوبی در سال قبل خبر داد و ارزش این حجم از تولید را حدود ۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش تفسیری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، موسی سوری با بیان این که با بهره‌برداری از همه فازهای پارس جنوبی و تکمیل طرح توسعه این میدان گازی، درآمد ناخالص داخلی کشور به میزان بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار در سال افزایش می‌یابد، گفت: با بهره‌برداری از هر یک از فازهای پارس جنوبی تولید ناخالص داخلی حدود یک درصد افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره میزان سرمایه‌گذاری ملی در طرح توسعه پارس جنوبی گفت: درحال حاضر تنها در شرکت نفت وگاز پارس بیش از ۶۸ میلیارد دلار پروژه درحال اجراست که در تاریخ توسعه صنعتی کشور بی‌سابقه است.

سوری با اشاره به این‌ که بودجه شرکت نفت و گاز پارس در سال جاری حدود ۲۱ میلیارد دلار است، این حجم عظیم سرمایه گذاری را در تاریخ صنعت نفت بی‌سابقه دانست.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با تاکید بر ارزش‌آفرینی فزاینده و پایدار در زنجیره ارزش نفت و گاز کشور گفت: تولید روزانه بیش از یک میلیارد متر مکعب گازطبیعی و یک میلیون بشکه میعانات گازی از مجموعه میادین مشترک و غیر مشترک به عنوان چشم‌انداز تولید نفت و گاز در این شرکت تعیین شده است.

سوری تولید صیانتی و پایدار گاز کشور از میدان مشترک پارس جنوبی را از اهداف کلان عنوان کرد و افزود: تولید بیشتر گاز – اجرای هم‌زمان ۱۸ فاز استاندارد در جهت افزایش تولیدگاز از میدان مشترک -، تولید نفت خام از لایه های نفتی پارس جنوبی – دو پروژه در دست اجراست -، تولید گاز هلیوم – در مرحله انجام مطالعات- و تولید ثروت از دانش نفت و گاز – بسیج ظرفیت علمی-پژوهشی کشور در پارس جنوبی و سازماندهی کانون های تفکر و مدیریت یکپارچه تولید و توسعه- از دیگر اهداف است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ