درخواست اسپانیا برای ۴۰ میلیارد یورو کمک بانکی

۰۷م آذر ،

وزیر اقتصاد اسپانیا تائید کرد که کشورش حدود ۴۰ میلیارد یورو کمک مالی برای تامین سرمایه مورد نیاز بانکهایش از اروپا درخواست خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، لوئیس دگیندوس اظهار کرد: میزان کمکی که این کشور برای بانکهای ملی شده نیاز دارد، حدود ۳۷ میلیارد یورو خواهد بود و رقم کلی به ۴۰ میلیارد یورو می‌رسد که با حدود ۳٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی برابر است.

اسپانیا برای کمک به بخش بانکی این کشور که از زمان فروپاشی حباب مسکن در پنج سال قبل، ناتوان شده است، دریافت حداکثر صد میلیارد یورو تسهیلات اعتباری از صندوق نجات منطقه یورو را در ماه ژوئن تضمین کرد. پیش از این در گزارشهای متعددی به سهم اولیه حدود ۴۰ میلیارد یورو اشاره شده بود اما این رقم تاکنون رسما تایید نشده بود.

پیش بینی می‌شود بانکی که ۲۳٫۵ میلیارد یورو کمک مالی از دولت تقاضا کرده، عمده این پول را دریافت کند. سه بانک اسپانیایی دیگری که ملی شده‌اند شامل نوواگالیسیا، کاتالونیا کایخا و بانکو دو والنسیا می باشند.

رویترز به نقل از روزنامه اسپانیایی ال پائیس گزارش داد که در کنار ۳۷ میلیارد یورو سرمایه‌ای که به این بانکها تزریق می‌شود، ۲٫۵ میلیارد یورو نیز برای تامین سرمایه بانک تازه تاسیس سارب اختصاص می‌یابد. دو تا سه میلیارد یورو از اعتبار فراهم شده از سوی اتحادیه اروپا نیز برای کمک به بانکهای دیگر اختصاص خواهد یافت.

مقامات اروپایی در قبال اخراج‌های گسترده در چهار بانک ملی شده اسپانیا، ۳۵ میلیارد یورو به صندوق نجات مالی دولتی این کشور در ۱۵ دسامبر منتقل خواهند کرد.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ