درخواست “بنین” از ایران برای احداث نیروگاه

۲۱فروردین۱۳،

getty0-175.jpg

کشور آفریقایی بنین خواستار احداث نیروگاه در این کشور توسط جمهوری اسلامی ایران شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر انرژی، تحقیقات نفتی و معدنی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر بنین با وزیر نیرو در محل ستادی این وزارتخانه دیدار کرد.

در این دیدار، مجید نامجو از سفر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری به جمهوری بنین در آینده نزدیک خبر داد و گفت: رفت و آمدهای مسئولان دو کشور، بیانگر عزم و اراده ایران و بنین برای گسترش روابط دوجانبه است.

وی با اشاره به اعطای خط اعتباری ۴۱ میلیون دلاری جمهوری اسلامی ایران به این کشور آفریقایی، اظهار داشت: وزارت نیرو آماده است افزون بر اجرای پروژه‌های مورد نیاز بنین در قالب این خط اعتباری، نیروگاه های مورد نیاز این کشور را به صورت BOT اجرا کند.

به گفته نامجو، شرکت مپنا از توانمندی فنی لازم برای اجرای نیروگاه های تولید همزمان برق و حرارت (CHP) در کمترین زمان برخوردار است.

وی افزود: این شرکت قادر است هر مجموعه نیروگاهی CHP را با توان تولید ۲۵ مگاوات برق و شیرین سازی روزانه ۹ هزار مترمکعب آب در اختیار بنین قرار دهد.

به گفته وزیر نیرو، اجرای پروژه های نیروگاهی به روش BOT این فرصت را فراهم می کند تا بنین از ظرفیت خط اعتباری ۴۱ میلیون دلاری برای تامین سایر نیازهای خود استفاده کند.

وی تصریح کرد: ایران در بخش احداث سد و نیروگاه های برقابی نیز از توانمندی های بالایی برخوردار است که خط اعتباری یادشده می تواند در اجرای این پروژه ها مورد استفاده قرار گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد که توافق ضمنی دو کشور برای همکاری در صنعت نیروگاهی، به امضای قرارداد نهایی در سفر رییس جمهوری به این کشور آفریقایی منجر شود.

وزیر انرژی، تحقیقات نفتی و معدنی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر جمهوری بنین نیز در این دیدار با استقبال از اجرای پروژه های نیروگاهی توسط ایران در این کشور، گفت: ظرفیت شبکه برق بنین هم اکنون ۲۰۰ مگاوات است که ۶۰ درصد آن از طریق نیجریه و فقط ۱۰ درصد از این ظرفیت در داخل بنین تامین می گردد.

باتلمی کاسا (Bathelemy Kassa) با بیان اینکه نیاز بنین به برق تا سال ۲۰۱۵ به یکهزار مگاوات افزایش خواهد یافت، افزود: برای جبران کسری ۸۰۰ مگاواتی نیاز برق این کشور، علاقمند به همکاری با ایران و استفاده از ظرفیت های فنی این کشور در صنعت برق در سریع ترین زمان ممکن هستیم.

وزیر انرژی بنین، تامین انرژی را از اولویت های اساسی این کشور آفریقایی خواند و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با حدود ۷۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی و پانزدهمین کشور جهان در زمینه تولید برق، می تواند نیازهای بنین را تامین کند.

وی با بیان آنکه دولت بنین مصمم به استفاده از خط اعتباری ۴۱ میلیون دلاری ایران برای اجرای پروژه های زیربنایی به ویژه در بخش انرژی در این کشور است، افزود: ما همچنین آماده همکاری برای اجرای پروژه به روش هایی نظیر BOT توسط ایران در بنین هستیم.

به گفته وی، بنین ظرف یک سال آینده به گاز دسترسی پیدا خواهد کرد و این امر می تواند زمینه مناسبی را برای شرکت مپنا جهت احداث نیروگاه با هزینه پایین تولید برق در این کشور فراهم کند.

مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا) نیز در این دیدار با بیان اینکه این شرکت سازنده توربین های گازی کوچک ۲۵ مگاواتی، توربین های گازی بزرگ ۱۷۵ مگاواتی، توربین های بخار ۳۲۵ مگاواتی و توربین های ۱۶۰ مگاواتی برای واحدهای سیکل ترکیبی است، گفت: هم اکنون ۵۶ هزار مگاوات پروژه نیروگاهی توسط این شرکت در ایران احداث شده یا در حال ساخت است.

به گفته عباس علی آبادی، شرکت مپنا همچنین پنج هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی در کشورهای عمان، الجزایر، عراق، سوریه و اندونزی اجرا کرده است.

وی کارخانه توربین سازی شرکت مپنا را در خاورمیانه بی نظیر خواند و افزود: شرکت مپنا آماده است در ظرف یک سال، پنج واحد ۲۵ مگاواتی را در کشور بنین اجرا کند.

براساس این گزارش، بازدید از شرکت مپنا و نیز سازمان انرژی های نو ایران ازجمله برنامه های سفر وزیر انرژی، تحقیقات نفتی و معدنی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر جمهوری بنین و هیات همراه به ایران است.

جمهوری بنین با حدود هشت میلیون نفر جمعیت، کشوری است واقع در غرب آفریقا و ناحیه‌ای موسوم به ساحل غربی که به صورت نوار باریکی از خلیج بنین به سوی شمال کشیده شده‌است.

این کشور از شمال به کشور نیجر و از شرق به نیجریه و از جنوب به خلیج بنین، از غرب به کشور توگو و از شمال غربی به بورکینافاسو محدود است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ