درخواست مشترک ایران و ترکیه برای آتش بس رمضان در سوریه

۱۲ تیرماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

داوود اوغلو: کشتار در سوریه باید متوقف شود. غیرممکن است حملات هوایی علیه شهروندان غیرنظامی را در سوریه شرعی بدانیم به ویژه اگر در ماه رمضان باشد. ما خواستار آتش بس هستیم تا برادران سوری ما در ماه رمضان زندگی کنند / صالحی: در ماه رمضان، دولت اسلامی باید نسبت به دیگر دولت ها، متفاوت باشد. متاسفانه ملاحظه می کنیم که در بعضی از کشورهای اسلامی همچنان خون شهروندان غیرنظامی ریخته می گردد.

ایران و ترکیه خواستار برقراری آتش بس در سوریه به مناسبت ماه رمضان شدند.

به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه و همتای ایرانی اش علی اکبر صالحی روز جمعه در دیداری مشترک در استانبول خواستار توقف خشونت ها و آتش بس در سوریه در ماه رمضان شدند.

داوود اوغلو در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی اش گفت: کشتار در سوریه باید متوقف شود. غیرممکن است حملات هوایی علیه شهروندان غیرنظامی را در سوریه شرعی بدانیم به ویژه اگر در ماه رمضان باشد. ما خواستار آتش بس هستیم تا برادران سوری ما در ماه رمضان زندگی کنند.

صالحی هم گفت: در ماه رمضان، دولت اسلامی باید نسبت به دیگر دولت ها، متفاوت باشد. متاسفانه ملاحظه می کنیم که در بعضی از کشورهای اسلامی همچنان خون شهروندان غیرنظامی ریخته می گردد.

وی با ابراز امیداوری برای برقراری آتش بس در ماه رمضان در سوریه اضافه کرد: رمضان بهانه خوبی برای آتش بس است. ما به طور رسمی از دو طرف در سوریه می خواهیم آتش بس را عملی کنند و امیدواریم این موضوع آغازی برای راه حل بحران سوریه باشد.

قبل از این بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز خواستار آتش بس در ماه رمضان شده بود.

صالحی روز جمعه برای رایزنی دربارهٔ تحولات مصر بعد از برکناری محمد مرسی رئیس جمهور وقت مصر به دست ارتش این کشور به ترکیه سفر کرد.

سوریه از دو سال پیش تاکنون با موجی از خشونت های داخلی روبه رو است که هم اکنون به جنگ داخلی گسترده ای میان ارتش و مخالفان مسلح در شهرها و مناطق مختلف سوریه تبدیل شده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است تاکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در خشونت های سوریه کشته شده اند.

روابط ایران و ترکیه قبل از این به سبب اختلاف نظر شدید بر سر مسئله سوریه، به شدت تیره شده بود.
ترکیه به شدت از تلاش های داخلی و خارجی در سوریه برای سرنگونی حکومت بشار اسد رئیس جمهور این کشور حمایت می کند.

باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ