درمان آرنج و زانوهای سیاه

۱۲ام بهمن ،

ممتازنیوز: هر بار قرار است به میهمانی بروم، عزا می گیرم چون مجبورم در مراسم زنانه هم لباس های آستین بلند بپوشم تا سرآرنج هایم را کە سیاه و پوسته پوسته شده، بپوشانم

مادرم همیشه می گوید سبب مشکل من، گذاشتن آرنج روی میز موقع کار با لپ تاپ یا نوشتن است. بسیاری از دوستانم از این رفتارهای عادتی دارند ولی مشکل برائشان ایجاد نشده است. البته آنها هم گلایه هایی از سیاهی رنگ پوست خود در نواحی خاص دارند. با دکتر فریبا قلمکار، متخصص پوست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت وگویی در همین زمینه داشته ایم.

▪ چرا پوست سر آرنج یا روی زانوها سیاه و پوسته پوسته و خشک می گردد؟

از بیماری های شایع آرنج و زانو، اگزما یا حساسیت است کە به صورت خشکی پوست، پوسته ریزی و خارش بروز می کند.

▪ چه مسایلی احتمال بروز این حالت را بیشتر می کند؟

گذاشتن آرنج روی میز و کارهایی کە سبب سایش پوست می گردد. در اشخاصی کە زمینه خشکی و حساسیت پوستی دارند، سر آرنج ها معمولا تغییر رنگ می دهد و خشک و پوسته پوسته می گردد.

▪ برائ درمان چه می توانیم بکنیم؟

استفاده از کرم های «کراتولیتیک» مفید است. این کرم ها لایه شاخی را نازک و از ضخیم شدن و تیرگی پوست این ناحیه پیشگیری می کنند. کرم هایی مثل «اوره» ۵ تا ۱۰ درصد هم برائ بهبود این وضعیت مفید می باشند. بعد از بهبود، استفاده از کرم های نرم و مرطوب کننده برائ پیشگیری از عود مجدد پیشنهاد می گردد. در مواقعی کە سبب خشکی و پوسته ریزی اگزماست، می توان از کرم های استروییدی ملایم استفاده کرد اما بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

▪ آیا کیسه کشیدن در حمام هم مفید است؟

بله، کیسه نیز به نحوی عمل کراتولیتیکی انجام می دهد و با حذف پوسته ها و نازک کردن لایه شاخی به بهبود وضعیت موجود کمک می کند. البته باید این موضوع را درنظرگرفت کە کیسه در عین از بین بردن پوسته ها، سبب خشکی پوست هم می گردد و آن را به اشخاصی کە اگزما دارند، پیشنهاد نمی کنیم.

▪ آیا خشکی و تغییر رنگ و زبرشدن پوست سر زانو یا قوزک پا هم به همین دلایل است؟

بله، سایش در این نواحی می تواند سبب خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود. قوزک پا بیشتر پینه می بندد و پوست آن ضخیم می گردد و این امر به خصوص در اشخاصی کە چهارزانو می نشینند، شایع تر است.

▪ گاهی در بعضی اشخاص پنجه ها هم پینه می بندد، سبب آن هم فرسایش است؟

بله، در اشخاصی کە مشکلات مفصلی دارند و بلند شدن به راحتی برائشان امکانپذیر نیست، شاهد این مساله هستیم. معمولا این اشخاص با گذاشتن ۴ انگشت روی زمین، سعی می کنند بلند شوند در نتیجه پشت پنجه و پوست روی برجستگی های استخوانی شان ضخیم می گردد و پینه می بندد.

▪ برائ پیشگیری یا درمان چه می توان کرد؟

بهترین کار، پیشگیری از سایش است. کسانی کە در برخاستن مشکل دارند باید هنگام برخاستن بالشتکی نرم زیر دست خود بگذارند یا اگر چهارزانو می نشینند، بالشتکی نرم زیرشان بگذارند تا میزان سایش به حداقل برسد. استفاده از کرم های کراتولیتیک یا ترکیبات اوره ۵ تا ۱۰ درصد برائ درمان پیشنهاد می گردد.

▪ چرا در بعضی اشخاص پوست پاشنه پا ترک می خورد و پوسته پوسته می گردد؟

نپوشیدن جوراب وقتی پا داخل کفش است و خشکی هوا در فصل زمستان می تواند سبب ضخامت لایه شاخی شود. در این صورت لایه شاخی ضخیم، ترک دار و پوسته پوسته می گردد. سبب این موضوع می تواند خشکی ساده یا انواع اگزما، پسوریازیس یا بعضی بیماری های کراتیدرما کە زمینه خانوادگی دارند، باشد.

▪ برائ درمان چه باید کرد؟

می توان از ترکیب های سایش دار، اوره همراه با کرم های مرطوب کننده و چرب کننده و صابون های ملایم استفاده کرد.

▪ آیا استفاده از سنگ پا پیشنهاد می گردد؟

بله، استفاده از سنگ پا به شرطی کە در حد ملایم باشد، می تواند لایه شاخی را کاهش دهد ولی بعد از استفاده از آن حتما باید پوست کف پا را چرب کرد.

▪ گاهی نواحی ای مثل زیر بغل یا کشاله ران هم تغییر رنگ می دهند و سیاه می شوند. آیا این موضوع هم طبیعی است؟

تمام نواحی بدن کە در معرض سایش با هم می باشند مثل زیر بغل، زیر سینه، کشاله ران و… ممکن است تیره شوند. این مشکل به خصوص در اشخاصی کە مبتلا به بیماری درماتیت اتوپیک، درماتیت سبوروئیک و بیماری های قارچی می باشند بیشتر رخ می دهد. البته در صورتی کە تغییر رنگ غیرطبیعی و پوست مخملی شود، فرد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

▪ برائ پیشگیری از تغییر رنگ نواحی در معرض سایش چه باید کرد؟

پوست در نواحی چین ها نازک است. استفاده از کراتولوتیک های ملایم مناسب است اما به هر حال بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارویی فرد به متخصص پوست و مو مراجعه کند.

روزنامه سلامت


..
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ