دلار گران میشود یا ارزان ؟

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

در حالی بهای دلار امروز در بازار با رشد مواجه شد که بازار ارز در یکهفته گذشته شاهد شکسته شدن سطح حمایتی ۳۱۰۰ تومان توسط دلار و نوسانات آن در زیر این مرز بود .

دلار در حالی اولین روزهای شهریور ماه را با نوسان افزایشی در پی رشد تقاضا آغاز کرد که در هفته قبل با فرسایش تدریجی تا سطح ۳۰۹۳ تومان پایین آمد.

در حالی هفته ی گذشته برای بازار ارز کلید خورد که از روز شنبه با جهتی کاهشی از بهای دلار کاست و در روز یکشنبه با افت ۹ تومانی ارزش این اسکناس سبز را به ۳۱۰۳ تومان رساند که برخی از فعالان افت تقاضا و حضور مدیر کل آژانس بین المللی اتمی و دیدار وی با مسئولان را در این امر موثر دانستند.

دستیابی دلار در روز یکشنبه به بهای ۳۱۰۳ تومان سبب شد تا عده ای از فعالان از ترس ادامه دار شدن روند کاهشی این ارز و افت آن به زیر سطح ۳۱۰۰ تومان از خرید خوداری کردند و این در شرایطی است که برخی همچنان به افزایش دلار در شهریور ماه معتقد هستند.

در روز دوشنبه قیمت دلار به زیر سطح حمایتی ۳۱۰۰ تومان رفت و زمینه ی افت ارزهای دیگر بازار را فراهم کرد که برخی تحلیلگران افزایش عرضه ناشی از صادرات غیر نفتی و گردشگران خارجی را در کنار افت تقاضا عامل اصلی این امر می دانند.

در روز دوشنبه یورو و پوند به ۴۱۵۸ و ۵۱۸۰ تومان و درهم امارات به ۸۴۵ تومان دست یافتند.

گزارش سایت طلا می افزاید، بازار ارز در روز سه شنبه شاهد نوسان افزایشی دلار بود و بهای این ارز مجدداٌ بر بالای مرز ۳۱۰۰ تومان رفت و بر ۳۱۱۱ تومان قرار گرفت اما از روز چهارشنبه مجدداٌ ارزش این اسکناس سبز به زیر سطح ۳۱۰۰ تومان رفت و در نهایت بر ۳۰۹۳ تومان آرام گرفت تا هفته ای کاهشی با افت ۱۹ تومانی دلار رقم بخورد.

در روز پنج شنبه یورو بر بهای ۴۱۳۵ تومان و پوند و درهم امارات بر نرخ ۵۱۴۰ و ۸۶۴ تومان آرام گرفتند.

شایان ذکر است، در روز چهارشنبه بانک مرکزی تکلیف سرمایه صرافی ها را پس از حدود یک سال ابهام مشخص کرد که بر اساس آن مقدار سرمایه اولیه مورد نیاز صرافی ها کاهش و طبق شهر محل فعالیت آنها مشخص شد. همچنین تقسیم بندی صرافی ها به نوع اول و دوم نیز برداشته شد.

بازار ارز در حالی مرداد ماه را با بهای ۳۰۹۳ تومان به پایان برد که نسبت به روز اول ماه سال جاری ۴۱ تومان کاهش داشت و هفته آخر را نیز در زیر سطح حمایتی ۳۱۰۰ تومان گذراند، حال باید دید با آغاز مثبت دلار در شهریور ماه و پیش بینی افزایشی برخی از فعالان از روند دلار در پی ثبت واردات و افزایش تقاضا این ارز چه تغییراتی را در ماه جدید شاهد خواهد بود.

— .

آخرین اخبار اقتصادی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ