دلالان، تعیین‌کنندگان نرخ ارز در بازار

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بینا: با افزایش نرخ دلار و سایر ارزها دلالان در سر خیابان منوچهری تهران جمع شده و قیمت آن را تعیین می‌کنند. در این بین اصطلاح “قیمت‌ها آتیش گرفت” از سوی دلالان بسیار شنیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، از روز قبل تاکنون قیمت ارز و به‌ویژه دلار و یورو روند افزایشی داشته است.

دیروز قیمت دلار ۳۰۶۱ تومان و تا پیش از ساعت ۱۲ امروز قیمت‌ها تا ۳۱۱۶ تومان معامله می‌شد اما براساس گزارش‌های میدانی خبرنگار ایسنا دلالان در خیابان فردوسی و ابتدای خیابان منوچهری جمع شده و دلار را تا ۳۱۲۰ تومان نیز معامله می‌کنند.

به گفته صرافی‌های حوالی این خیابان‌ها، اشخاصی که در ابتدای خیابان منوچهری جمع می‌شوند تعیین کنندگان قیمت دلار می باشند و نرخی که این دلالان تعیین می کنند مبنای معاملات در صرافی‌ها است.

در جمع دلالان تعیین کننده قیمت دلار معمولا دو یا سه نفر روی سکوی ابتدای خیایبان منوچهری ایستاده و مابقی دلالان در اطراف آنان جمع می‌شوند. پول نقدی جابه‌جا نمی‌شود و بیشتر آنان تنها یک کاغذ و خودکار در دست دارند.

یکی از دلالان حاضر در این جمع به خبرنگار ایسنا گفت که معمولا این اشخاص قیمت ارز را تعیین کرده و تلفنی پول به حساب یکدیگر واریز کرده و دلارهای خود رابه صورت صوری یا به صورت حضوری بسته به توافق دو نفره جابه‌جا می‌کنند.

این که تعدادی دلال در خیابان منوچهری از نظر صرافی‌های آن منطقه تعیین کنندگان اصلی قیمت دلار می باشند عجیب به نظر می‌رسد. این دلالان در حالی که هندزفری در گوش‌هایشان است مدام از پای تلفن گزارش لحظه لحظه ارائه می کنند. این دلالان زیر نظر عده‌ای مشخص که از پشت تلفن با آنان مکالمه می کنند تعیین کنندگان قیمت می باشند.

علیرغم ازدیاد تعداد دلالان در ابتدای خیابان منوچهری نیروی انتظامی یا گشت پلیس در آن منطقه حضور ندارد.

پیش از ظهر امروز قیمت دلار با ۵۵ تومان افزایش به ۳۱۱۶ تومان افزایش یافته است. همچنین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازارهای داخلی ۹۹ هزار و ۱۹۷ تومان و سکه تمام ۹۷۶ هزار و ۸۰۰ تومان معامله می‌شود. بیشترین افزایش قیمت امروز مربوط به سکه تمام طرح تازه بوده است که نسبت به روز قبل ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش داشته است.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *