دلایل مخالفت عربستان برای حضور ایران در ژنو ۲

خرداد ۱۳۹۹

بخشایشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران بررسی کرد

یک کارشناس سیاست‌ خارجی گفت: کشورهای مخالف حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ بر این باورند که ایران ایفاگر نقش اول در حل بحران سوریه است و عربستان سعودی اعلام کرده که ایران و حزب‌الله، سوریه را اشغال کرده‌اند در صورتی که عربستان سعودی بیشترین کمک مالی را به مخالفان و تروریست‌های سوری انجام می‌دهد.

“احمد بخشایشی” در گفتگو با خبرنگار سیاست‌ خارجی باشگاه خبرنگاران، دربارهٔ دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو ۲ گفت: ایران در میدان سوریه دست برتر را در اختیار دارد و با توجه به فضایی که در ترکیه ایجاد شده و همچنین در مصر، اخوانی‌ها با کودتای موقت کنار گذاشته شدند، آمریکایی‌ها علاقه دارند که ایران در کنفرانس ژنو ۲ حضور یابد.

وی تصریح کرد: عربستان و قطر مخالف حضور و تاثیرگذاری ایران در کنفرانس ژنو ۲ می باشند و اگر ایران در این کنفرانس حضور پیدا نکند، نماینده روسیه و نماینده سازمان ملل گفته‌های ایران را مطرح خواهند کرد.

بخشایشی افزود: کشورهای مخالف حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ این باور را دارند که ایران ایفاگر نقش اول در حل بحران سوریه است و عربستان سعودی اعلام کرده که ایران و حزب‌الله سوریه را اشغال کرده‌اند در صورتی که عربستان سعودی بیشترین کمک مالی را به مخالفان و تروریست‌های سوری انجام می‌دهد

وی گفت: دعوت از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو ۲ و حضورش در این کنفرانس منوط به فعالیت‌های میدانی بشار اسد است یعنی دولت سوریه مخالفان را به عقب براند حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ بیشتر احساس می‌شود.

این کارشناس سیاست خارجی در پایان خاطرنشان کرد: دولت‌های عربستان و قطر حاضر به پذیرش تاثیرگذاری ایران در این کنفرانس نیستند و می‌خواهند نقش و حضور ایران را کم‌رنگ جلوه دهند و به توان ایران در حل بحران سوریه اذعان دارند اما حاضر به اعتراف و پذیرش آن نیستند.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ