دلایل و جزئیات برخی محدودیت‌های دسترسی در گوگل

فن آوری نوین

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح جزئیات و دلایل ایجاد محدودیت برای برخی سرویس های گوگل گفت: تنها در بخش تجارت الکترونیک شرکتهایی که از این مسیر تبلیغات می کرده اند، محدودیت ایجاد شده است.

google

علی حکیم جوادی در گفتگو با خبرگزاری مهر، در تشریح محدودیت دسترسی به برخی کاربردهای موتور جستجوی گوگل که چندی پیش از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن اشاره شد، اظهار داشت: در ارتباط با گوگل محدودیت خاصی در بخشهای مختلف آن نیست و تنها در بخش تجارت الکترونیک، شرکتهایی که از این مسیر تبلیغات می کرده اند، محدود شده اند که درصدد هستیم این محدودیت را برداریم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه محدودیت دسترسی به کاربردهای گوگل از طریق وزارت ارتباطات نبوده و این وزارتخانه تنها نقش واسطه را در اعمال محدودیت برای مصادیق مجرمانه ایفا می‌کند، ادامه داد: هم اکنون دسترسی شرکتهایی که از طریق گوگل نسبت به بازاریابی، فروش و تبلیغات اقدام می کردند بنا به دلایلی از سوی مراجع تصمیم گیر و کمیته تعیین مصادیق محدود شده که در این زمینه تلاش براین است که این محدودیت رفع شود.

وی از ارائه تقاضای مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت معدن و تجارت برای رفع این محدودیت خبر داد و گفت: دلایلی در دست تهیه است که بتوانیم ثابت کنیم سرویس تجارت الکترونیک گوگل منجر به مصادیق مجرمانه نخواهد شد و شرکتهایی که در این زمینه کار می‌کنند بتوانند بدون محدودیت به فعالیت خود ادامه دهند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه محدودیت دسترسی برای سرویس خاصی در موتور جستجوی گوگل از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد نشده است، در مورد برخی سرویس های دیگر گوگل که هم اکنون دسترسی به آن برای کاربران ممکن نیست، خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان واسطه تنها اقدامی که می تواند انجام دهد این است که در زمینه تصمیم های صورت گرفته دلایلی بیاورد تا ثابت شود این کاربردها بخش های مفیدی نیز دارند که برای کاربران قابل استفاده است تا چنانچه کمیته تعیین مصادیق موافقت کند این سرویس ها در ایران رفع محدودیت شود.

به گزارش مهر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش گفته بود که برای برخی از کاربردها که نیاز به امنیت بیشتری دارد با توجه به اینکه گوگل مراجعی به ما نداشته که بتوانند این ملزومات را در اختیار کشور بگذارند، محدودیتهایی ایجاد شده تا ما بتوانیم ارتباطاتی را که از این طریق مردم می توانند داشته باشند، امن کنیم و برای برخی از کاربردها محدود شده است. البته با آنها مکاتباتی در این خصوص داشته‌ایم اما هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.

براساس آخرین بررسی ها هم اکنون دسترسی به سرویسهایی همچون یوتیوب، گوگل درایو، بلاگر و … در ایران ممکن نیست.

در همین حال براساس نتایج تحقیقات به عمل آمده که پیش از این از سوی خبرگزاری مهر منتشر شده است کل سود موتور جستجوی گوگل در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۶ میلیارد دلار بوده که سود این موتور جستجو از کاربران ایرانی در سال گذشته، ۴۴۳ میلیارد تومان – البته با قیمت دلار ۱۶۰۰ تومانی – تخمین زده شده است.

براین اساس هر ایرانی روزانه به طور میانگین ۵ بار در گوگل جستجو می‌کند و میانگین سالیانه تعداد دفعات جستجو در گوگل توسط کاربران ایرانی یکهزار و ۸۲۵ بار اعلام شده است.

در این بررسی ها مشخص شده که ۴۰ درصد کلیک کاربران ایرانی روی لینک های تبلیغاتی ظاهر شده در نتایج جستجو است و ۷٫۳ بار تعداد دفعاتی است که کاربران ایرانی در سال بر روی لینک های تبلیغاتی کلیک می‌کنند. براین اساس میانگین درآمد گوگل به ازای هر کلیک بر لینکهای تبلیغاتی ۱٫۰۴ دلار و میانگین درآمد سالیانه گوگل از هر کاربر ۷٫۳ دلار است و در مجموع این موتور جستجو از کاربران ایرانی طی یک سال۲۷۷ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.


اخبار فن آوری نوین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ