دوئل پلیس و قوه قضائیه

۲۰م دیماه ،

دوئل پلیس و قوه قضائیه

بلاتکلیفی مالکان خودروها

قانون می گوید تعویض پلاک خودرو با پلیس و صدور سند مالکیت خودرو با دفترخانه ها است ولی پلیس اعلام کرده کە نیازی نیست مردم برائ ثبت خودرو به دفترخانه ها بروند کە این اظهارات به نقل از مسئولان ثبت اسناد و کانون سردفتران، غیرقانونی عنوان شده است.

به نقل از مهر،  ۲۶ شهریور ماه سال ۹۱ بود کە هیئت وزیران آیین نامه اجرایی ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را ابلاغ کرد. قانونی کە می گوید: دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هر گونه نقل و انتقال وسیله نقلیه در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا با در دست داشتن مدارک مالکیت وسیله نقلیه به ادارات راهنمایی و رانندگی و یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند.
 
همچنین دفـاتر اسناد رسمی موظفند بعد از تعویض پلاک سند خودرو را صادر کنند. و پلیس هم می تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم کند.

پلیس: اجباری برائ ثبت سند خودرو در دفترخانه ها نیست

پس از ابلاغ این قانون کار به درستی پیش می رفت تا اینکه معاون فنی مهندسی پلیس راهور ناجا اعلام کرد: ثبت نقل و انتقال خودروها در دفترخانه‌ها اختیاری است و هیچگونه الزامی در این خصوص برائ مالکان خودروها وجود ندارد!

بعد از گذشت ۲۴ ساعت، این بار سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی رانندگی ناجا در تایید گفته های معاونش اعلام کرد کە رانندگان می‌توانند به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند، پلاک‌ خودروی آنان تعویض و سند مالکیت صادر می‌شود اما بر اساس قانون اجباری برائ مراجعه به دفترخانه ندارند.

قانون: ثبت خودرو در دفترخانه ها اجباری است

این در حالی است کە ۲۶دی ماه ۸۹ نمایندگان مجلس شورای اسلامی‎ ‎در جلسه‌ای علنی تصویب کردند کە ثبت سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی و به ‌صورت اجباری انجام شود. این تصمیم با ۱۴۲رأی موافق، ۶۸ رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر به تصویب رسید.حالا پلیس می گوید قانون گفته رفتن به دفتر خانه ها اختیاری است!

کانون سردفتران: پلیس قانون را عوض کرد

محمدرضا دشتی اردکانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارات مسئولان پلیس را بازی گرفتن مردم عنوان می کند و می گوید: آقایان دارند قانون را نفع خود تفسیر می کنند و قانون را عوض کردند! این اظهارات خلاف قانون است چرا کە آیین نامه قانون نقل و انتقال خودرو در کمیته تطبیق مصوبات مجلس در حال رسیدگی است تا با تائید رئیس مجلس اجرایی شود.

 

معاون قوه قضائیه: نقل و انتقال خودرو در دفترخانه ها الزامی است

 

احمد توسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در گفتگو با خبرنگار مهر دربارهٔ روند قانونی نقل و انتقال خودرو می گوید: نقل و انتقال خودرو مطابق قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود و اینکه نقل می‌شود کە فرد یا اشخاصی گفته‌اند برائ انتقال خودرو، تعویض پلاک آن کافی است با قانون مطابقت ندارد و علی‌القاعده حرفی کە مغایر قانون باشد نمی‌تواند ملاک عمل قرار گیرد.

 

هر چند نص قانون تمامی موارد نقل و انتقال خودرو را مشخص کرده و متولیان امورقضایی و حقوقدانان هم بر آن تاکید دارند ولی پلیس همچنان بر حذف دفترخانه ها پافشاری می کند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر ۲۵۸ مرکز تعویض پلاک و دفتر خدمات خودرویی در کشور وجود دارد و روزانه حدود ۱۲هزار مورد نقل و انتقال و تعویض پلاک در کشور صورت می‌گیرد.

 

 

چهارشنبه ۲۰ دى   ۱۶:۷

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *