دود کردن اسفند مانع تکثیر ویروس سرماخوردگی نمی‌شود

بهمن ۱۳۹۹
ممتاز نیوز : متخصص کودکان گفت: اسفند دود کردن مانع از تکثیر ویرس سرماخوردگی نمی‌شود و حتی دود آن سبب تحریک سیستم تنفسی کودک شده و سرفه بیشتر را در کودک به دنبال دارد.

فریبا سرنقی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: شایع‌ترین سبب مراجعه کودکان به متخصص کودکان در فصل پاییز عفونت تنفسی، سرماخوردگی و گلودرد است که البته این روزها آلودگی هوا نیز مضاعف بر آن شده و آلرژی، حساسیت و آسم نیز شیوع بیشتری داشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: برای پیشگیری از سرماخوردگی باید کودکان از نزدیک شدن به اشخاصی که سرما خورده‌اند، بپرهیز کنند و همچنین قبل از غذا خوردن دست خود را با آب و صابون بشویند و این مسئله‌ مهمی است.

متخصص کودکان افزود: مصرف بسیار مایعات و آب‌میوه‌های خانگی همچون آب پرتقال و آب لیمو شیرین هم در بهبود و هم در جلوگیری از سرماخوردگی مؤثر است.

سرنقی استفاده از دستگاه بخور را برای مرطوب کردن رطوبت هوا تا حدی مؤثر دانست و گفت: در این زمینه بخور سرد و گرم تفاوت چندانی ندارد.

متخصص کودکان استفاده از سرم آب نمک و شستشوی دهان و حلق را برای پیشگیری و بهبود سرماخوردگی مؤثر دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: دود کردن اسفند هیچ تأثیری در کاهش ویروس سرماخوردگی ندارد و حتی سبب تحریک شده و به ایجاد سرفه در کودک می‌انجامد.

وی بهترین راه درمان سرماخوردگی را مخلوط کردن آب و عسل و چند قطر آب لیموی تازه یا شیر ولرم و عسل دانست و گفت: این شربت‌ها می‌تواند در درمان سرماخوردگی مؤثر باشد.

سرنقی تصریح کرد: کودکان سرما خورده باید از تماس با دود سیگار بپرهیزند چرا که دود سبب تحریک سیستم تنفسی کودک شده و سرفه کودک را بیشتر می‌کند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ