دو ماده از قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی در مجلس تصویب شد

ایران > قانونگذاری– ممتازنیوز:
نمایندگان مجلس با ماده یک و دو لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۸ دی ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی با ماده یک این ماده با ۱۷۶ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده یک این لایحه هر کس به سبب حکم دادگاه به دادن هر نوع مالی به دیگری محکوم شود و از اجرای حکم اجتناب کند، هرگاه محکوم به عین معین باشد آن مال اخذ و به محکوم له تسلیم می گردد و در صورتی که ردّ عین ممکن نباشد یا محکوم به عین معین نباشد، اموال محکوم علیه با رعایت مستثنیات دین و مطابق قانون اجرای احکام مدنی و سایر مقررات مربوط، توقیف و از محل آن حسب مورد محکوم به یا مثل یا قیمت آن استیفا می گردد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، همچنین در ادامه ماده ۲ این لایحه نیز با ۱۷۶ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

براساس ماده ۲ این لایحه نیز مرجع اجرا کننده رای، اعم از قسمت اجرای دادگاه صادرکننده اجرائیه یا مجری نیابت، مکلف است به تقاضای محکوم له از طرق پیش بینی شده در این قانون و نیز به هر نحو دیگر که قانوناً ممکن باشد، نسبت به شناسایی اموال محکوم علیه و توقیف آن به میزان محکوم به اقدام کند.

براساس تبصره این ماده نیز در موردی که محکوم به عین معین بوده و محکوم له شناسایی و تحویل آن را تقاضا کرده باشد را نیز مرجع اجرا کننده رأی مکلف به شناسایی آن مال است.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ