دیپلماسی فعال ایران در توکیو

جام جم آنلاین: رئیس ستاد افغانستان وزارت امورخارجه که به توکیو سفر کرده بود حضور ایران در این کنفرانس را مهم توصیف کرد و گفت: نقش محوری ایران در افغانستان و توجه به استقرار آرامش و امنیت در افغانستان،علت دیپلماسی فعال کشورمان در این حادثه بین المللی بود.

به گزارش روز دوشنبه جام جم آنلاین محسن پاک آیین افزود:‌در بخش تنظیم بیانیه ما خواستار توجه جدی جامعه بین المللی به مشکل پناهندگان و آوارگان افغانی در کشورهای همسایه شدیم و به دلیل پیگیری ایران،در بیانیه نهائی از جامعه بین المللی و بخصوص دولت افغانستان خواسته شد تا به تعهدات خود برای ایجاد فضای مناسب برای بازگشت پناهندگان عمل نمایند.

«در این بیانیه از میزبانی ایران و پاکستان به دلیل میزبانی از پناهندگان و آوارگان افغانی تشکر شد. »

رئیس ستاد افغانستان،حضور علی‌اکبر صالحی و سخنرانی وی که در حضور کلیه وزرای امور خارجه شرکت کننده انجام شد،توجه جامعه بین‌المللی را به مانع اصلی توسعه افغانستان یعنی حضور ۱۰ ساله نیروهای نظامی خارجی و ایجاد پایگاه های نظامی که عامل نهادینه شدن تروریسم و افزایش قاچاق مواد مخدر و بی ثباتی بیشتر در این کشور است ،جلب نمود.

وی با تصریح بر اینکه خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود برای بازسازی افغانستان عمل کرده است اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران در آینده نیز به اجرای طرح‌های زیر بنایی در افغانستان ادامه داده و به تعهدات خود پایبند خواهد بود

پاک آیین با اعلام اینکه کشورهای حاضر در کنفرانس توکیو متعهد شدند ، شانزده میلیارد دلار در اختیار افغانستان قرار دهند گفت: البته عمل به این تعهد پیش شرط هائی دارد و دولت افغانستان باید اقداماتی از جمله آماده سازی کشور برای بازگشت آوارگان،مبارزه با فساد و برگزاری انتخابات عادلانه را انجام دهد.

پاک آیین افزود: به نظر من اگر کشورهای جهان به تعهد خود برای پرداخت شانزده میلیارد دلار و استفاده آن در مسیر توسعه افغانستان عمل کنند،آینده مثبتی در پیش رو خواهد بود، اما اگر این کمک ها برای پرداخت حقوق نظامیان خارجی،ساخت پایگاه های نظامی و تجهیز آن ها گردد،روند منفی گذشته تکرار خواهد شد.

وی گفت: باید سازوکاری برای توزیع کمک های مالی در افغانستان با نظارت کشورهای ذیربط از جمله کشورهای منطقه ایجاد شود تا از استفاده صحیح این کمک ها در مسیر توسعه افغانستان اطمینان حاصل گردد.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ