دیابت، عفونت و فشار خون سه عامل مهم در نارسایی کلیه

دیابت، عفونت و فشار خون سه عامل مهم بروز نارسایی کلیوی است.

به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از وبدا، رئیس بیمارستان پیوند اعضاء منتصریه مشهد با اشاره به اینکه افزایش بی تحرکی، استفاده از غذاهای آماده با درصد چربی بالا، استعمال دخانیات و نداشتن زندگی سالم موجب بروز بیماریهای مزمن از جمله دیابت و فشار خون می شود، اظهار داشت: ابتلا به بیماری های مزمن در دراز مدت می تواند به کلیه ها آسیب و منجر به نارسایی و نیاز به پیوند کلیه شود.

علی اصغر یارمحمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۳۹ نفر در لیست افراد نیازمند پیوند کلیه دانشگاه قرار دارند، خاطر نشان کرد: این بیماران در هفته سه تا ۴ بار مجبور به انجام دیالیز و صرف وقت و مشکلاتی زیادی هستند در حالی که با انجام اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از ابتلا به بیماریهای مزمن می توان از بروز بسیاری از بیماریهای کلیوی جلوگیری کرد.

مدیر گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی را بهترین روش برای نجات جان و بهبود شرایط زندگی بیماران نیازمند به پیوند عنوان کرد و خاطر نشان کرد: اعضاء و بافتهای یک بیمار مرگ مغزی شده می تواند موجب نجات و ادامه حیات ۵۰ بیمار شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه رسانه‌ها در راستای ایجاد فرهنگ‌سازی برای عمل پیوند عضو نقش بسزایی دارند، افزود: آمار تعداد افراد درخواست‌کننده برای عمل پیوند اعضاء در ایران بسیار زیاد بوده و فقط از طریق فرهنگ‌سازی رسانه‌ها می توان در افزایش رضایت نزدیکان افراد مرگ مغزی شده و توجیه این عمل خداپسندانه موفق عمل کرد.

یارمحمدی گفت: تعداد آمار تصادف که منجر به مرگ مغزی می‌شوند، در ایران بالا ست در حالی که تعداد محدودی از نزدیکان این افراد به اهداء عضو رضایت می دهند.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *