دیابتی ها چای ننوشند

۲۲خردادماه،

متخصص و دانشیار آسیب‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیمار دیابتی به هیچ عنوان نباید از چای سبز و سیاه استفاده کند و در مقابل، مصرف جوشانده‌های سنتی مانند گل گاوزبان، زعفران و دارچین پیشنهاد می‌شود.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از فارس ، حسن اکبری در مورد مصرف چای برای اشخاص دیابتی افزود: چای از نوع سبز و سیاه یک گیاه دارویی با طبع سرد و خشک است و به سبب داشتن طبع سرد و خشک تمام فعل و انفعالات سلولی را کاهش می‌دهد و از جمله بر روی مولکولNADH و پمپ های سدیم و پتاسیم اثر مهاری دارد.

وی ادامه داد: چای به همین سبب خاصیت آرام بخشی و تخدیر دارد چون خاصیت مهاری روی عملکرد سلولها را دارد. این خاصیت تخدیری روی سلولها سبب کاهش انتقال پیام می گردد یا در سلولهای مغزی سبب کاهش قدرت ادراک، تصمیم گیری و اراده می‌شود.

این متخصص و دانشیار آسیب شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: چای به سبب مهار عملکرد سلولی از این طریق می‌تواند سبب بروز بیماری دیابت و بدتر شدن آن شود.

اکبری در مورد مکانیزم‌های دیابتی چای افزود: چای سبب افزایش مقاومت به انسولین از طریق کاهش عملکرد مکانیسمهای سلولی و دیواره سلول ها شده و سبب کاهش انرژی سلولی می‌شود.

وی ادامه داد: چای سبب حبس شدن سدیم در داخل سلول شده و به دنبال آن سبب ورم سلولی و کاهش متابولیسم قندها در داخل سلول شده و در نتیجه قند خون بالا می رود.

این دانشیار آسیب شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بنابراین بیمار دیابتی به هیچ عنوان نباید از چای سبز و سیاه استفاده کند و در کنار ترک چای، مصرف جوشانده های سنتی مانند گل گاوزبان، زعفران و دارچین پیشنهاد می‌شود.

اکبری گفت: همچنین بیمار دیابتی می‌تواند باید به جای آب سرد از آب جوشیده تازه استفاده کند و حرارت آن بالای ۳۷درجه یا در حد چای باشد.


مشرق
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ