دیدار و گفتگوی روسای مجالس ایران و عمان

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
روسای مجالس ایران و عمان در مسقط بر توسعه همکاری های اقتصادی همسطح با مناسبات سیاسی میان دو کشور تاکید کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر از مسقط، آقای علی لاریجانی با حضور در مجلس شورای سلطنتی عمان با خالد بن هلال المعولی دیدار کرد و گفت: معتقدیم ایران و عمان نقش ثبات در منطقه را دارند و نگاه دو کشور به مسائل منطقه به هم نزدیک است.

وی افزود: حمایت شما از فناوری صلح آمیز هسته ای ایران قابل تقدیر است.

لاریجانی گفت: شما می دانید که ما در مسائل هسته ای به دنبال دانش صلح آمیز هستیم و این غوغایی که بعضی کشورها دنبال می کنند به سبب آن است که آنها به دنبال اغراض دیگری می باشند.

وی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب فتوا داده اند که بمب هسته ای حرام است این نشان می دهد که ما به دنبال بمب هسته ای نیستیم و شما می دانید که فتوای دینی ضروری‌تر از قانون است چراکه قانون ممکن است عوض شود ولی فتوا عوض نمی شود.
آقای لاریجانی تاکید کرد: زیر بار زور نمی رویم و معتقدیم مسئله هسته ای با مذاکره قابل حل است اما بعضی قدرت ها به دنبال به راه انداختن هیاهوی سیاسی می باشند.

وی افزود: در مذاکرات قدم نخست را برداشتیم و امیدواریم با مذاکره این مسیر را دنبال کنیم، مبنای ما دانش صلح آمیز هسته ای است اما بعضی کشورهای غربی می خواهند در منطقه ایجاد نگرانی کنند.

آقای لاریجانی گفت: با کشورهای منطقه حس رقابت نداریم و همه کشورهای منطقه دوست و همسایه ما می باشند اگرچه بعضی از کشورها در دوران جنگ هشت ساله به ما جفا کردند اما نگاه ما راهبردی است.

وی ادامه داد: وحدت اسلامی و دفاع از حق یک اصل است و ما معتقدیم اگر رژیم صهیونیستی قوی شود کشورهای منطقه را آرام نمی گذارد.

لاریجانی درخصوص مسائل سوریه نیز گفت: در این مورد به انتخابات و رای مردم اعتقاد داریم و کشورهایی که فکر می کنند با راه نظامی مشکل سوریه حل می گردد دچار اشتباه بزرگی می باشند.

المعولی نیز در این دیدار گفت: روابط دو کشور دارای ثبات و پایداری است و روابط اقتصادی باید همسطح روابط سیاسی شود.
وی موفقیت ایران را در نشست ژنو تبریک گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با رئیس مجلس سنا (الدوله) عمان دیدار کرد.

یحیی بن محفوظ المنذری رئیس مجلس سنای عمان گفت: در عمان فرقی بین مذاهب قائل نیستیم و به وحدت می اندیشیم و پیروان مذاهب با هم زندگی خوبی دارند.

وی افزود: روابط پارلمانی دو کشور می تواند زمینه ساز روابط اقتصادی خوب باشد.

المنذری گفت: خوشحالیم که روابط دو کشور رو به رشد است و از نظر ما این مبنای مشترکات سیاسی، مذهبی و جغرافیایی دارد.
آقای لاریجانی نیز گفت: رایزنی های سیاسی میان دو کشور تاثیرگذار بوده و نمونه آن مذاکرات هسته ای است.
وی افزود: بعضی کشورهایی که در منطقه وجود دارند نمی خواهند کشورهای عربی اسلامی منطقه به هم نزدیک شوند و از طرفی بحران های منطقه امکان تنفس برای رژیم صهیونیستی است.

آقای لاریجانی گفت: ما رفتارهای گروه های تکفیری را محکوم می کنیم که هر روز یک نظر تفرقه انگیز را مطرح می کنند.
وی افزود: دربارهٔ مذاکرات هسته ای همواره گفته ایم مذاکره راه حل مسئله است ولی بعضی کشورهای زورگو زیر بار نمی رفتند، خوشحالیم که حالا سر عقل آمده اند و امیدواریم این روند ادامه یابد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *