رانت ۸ میلیارد تومانی واردات ۶۲ دستگاه خودرو

براساس آمارهای گمرک هنوز خودروهای لوکس با ارز دولتی به کشور وارد می شوند.

  اعتراض‌ها هنوز نتیجه نداده است و براساس آمارهای گمرک واردات خودروهای لوکس با ارز دولتی همچنان ادامه دارد، براساس آمارهای گمرک در مرداد ماه با واردات ۳۷۲۳ دستگاه سواری به ارزش ۸۲ میلیون دلار حجم واردات خودروهای سواری طی سال جاری به ۱۵۶۸۰ دستگاه با ارزشی مهادل ۳۳۹ میلیون دلار رسید.
قابل ذکر است که بخش قابل توجهی از این خودروها، در جمع خودروهای لوکس قرار می‌گیرد و سود سرشاری برای وارد کنندگانشان به همراه دارد که البته بخش عمده ای از این سود ناشی از رانت تخصیص ارز دولتی به امر واردات این خودروهاست.
براساس همین گزارش در مردادماه بالغ بر ۶۲ دستگاه خودرو به باشگاه یکصد هزار دلاری‌ها افزوده شد که ۳۳ دستگاه آنها پورشه، ۲۸ دستگاه مرسدس بنز و یک دستگاه مازاراتی در میان آنها به چشم می‌خورد.
جمع ارزش این خودروهای لوکس به رقمی‌معادل ۹٫۳ میلیون دلار می‌رسد که البته با توجه به رشد قیمت دلار درمردادماه و فاصله حدود ۹۰۰ تومانی نرخ ارز مرجع و بازار آزاد، رانت ارزی که به واردکنندگان این خودروها تعلق گرفته تنها در این یک ماه بالغ بر ۸ میلیارد تومان بوده است.
البته سود فروش این خودروها در بازارهم بیسار قابل توجه است به طور مثال یک دستگاه پورشه پانامرای توربو که در صدر این فهرست قرار دارد معادل ۱۵۰ میلیون است، چراکه قیمت تمام شده این خودرو با احتساب ۲۰ درصد سود وارد کننده و تمامی‌هزینه‌های قانونی از گمرکی تا هزینه پلاک کردن معادل ۵۹۲ میلیون تومان است در حالی که قیمت همین خودرو در مردادماه به ۶۴۰ میلیون تومان رسیده، البته یارانه ارزی تخصیص پیدا کرده به واردات همین یک دستگاه خودرو که از آن به عنوان رانت ارزی نام برده می‌شود، معادل ۱۷۲ میلیون تومان است؛ با این حساب می‌توان گفت واردات یک خودروی پورشه که در گمرک ۲۵۷ میلیون تومان به ثبت رسیده برای واردکننده معادل ۳۲۴ میلیون تومان سود داشته است.

Share


خودروسازی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *