راههای تشخیص روغن زیتون اصل

جام جم آنلاین: درباره مزایای مصرف روغن زیتون گفتنی بسیار است، اما روغن زیتون مثل خیلی کالاهای دیگر نوع تقلبی هم دارد و شیوه شناخت اصل و مرغوب آن برای همگان معلوم نیست. غصه نخورید! هر چه خوب است در این باره بدانید همین‌جاست:

مقداری از آن را روی زبانتان بگذارید و بدون بستن دهان، به مزه و نحوه پخش آن روی زبانتان دقت کنید. اگر بسرعت پخش شد و در انتهای زبانتان مزه‌ای تند حس نکردید، خوب است و در صورت احساس مزه تندی علامت کال و نارس بودن زیتون هنگام برداشت محصول است. البته مزه تلخ هر چه بیشتر باشد، نشانه مرغوبیت و حفظ خواص آنتی‌اکسیدان روغن زیتون است.

در بررسی مرغوبیت زیتون به رنگ اعتماد نکنید زیرا عوامل زیادی در رنگ زیتون دخیل‌اند، اما روغن زیتون طبیعی و بکر بیشتر رنگی سبز و مایل به زرد دارد.

اگر شامه خوبی دارید، از بوی روغن زیتون هم می‌توانید پی به کهنگی یا تازگی آن ببرید. بوهایی تند شبیه علف، سبزی، سیب ‌و گوجه‌فرنگی از جمله بوهایی‌ است که افرادی با شامه خوب در توصیف روغن زیتون اصل به کار می‌برند. در صورتی که روغن بوی فلز یا زنگ آهن بدهد نشانه بی‌کیفیتی و تحلیل رفتن خواص یا حتی فاسد شدن آن است.

از نگهداری و بخصوص خرید روغن‌هایی که در شیشه‌های شفاف یا معرض نور یا از آن بدتر پشت ویترین و در برابر حرارت و پرتو آفتاب بوده‌ است، خودداری کنید وگرنه پولتان را بابت خرید روغنی بی‌خاصیت دور ریخته‌اید.

روغن زیتون را در جای خشک، تاریک و دور از گرما نگهداری کنید. به مقدار لازم برای مصارف هفتگی در ظروف سرامیک یا پلاستیکی تیره بریزید.

در آن را حتما محکم کنید تا با اکسیژن هوا تماس زیادی نداشته باشد وگرنه علاوه بر این که خواص مفید خود را از دست می‌دهد، بزودی فاسد نیز خواهد شد.


ممتازنیوز – مهارتهای زندگی

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. Patricia گفت:

    Geez, that’s unlbaieveble. Kudos and such.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن